Kórházat ért találat a Gázai övezetben, Macron a bombázások abbahagyására szólította fel Izraelt – tudósításunk az izraeli–palesztin konfliktusról
percről percre

Kórházat ért találat a Gázai övezetben, Macron a bombázások abbahagyására szólította fel Izraelt – tudósításunk az izraeli–palesztin konfliktusról

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia elnök szerint Izraelnek abba kell hagynia a Gázai övezet civil lakosságát érő bombatámadásokat. Az amerikai külügyminiszter is kevesli az izraeli lépéseket a civil áldozatok korlátozására. A háború legfontosabb hírei itt.

Most érkezett

A Palesztin Hatóság szerepet vállalhat Gázában egy átfogó palesztin rendezés keretében

Mahmúd Abbász palesztin elnök szerint ennek az a feltétele, hogy a megszállás alatt álló ciszjordániai területeket is magába foglaló palesztin rendezés születik.

Két héttel azt követően, hogy izraeli szárazföldi erők hatoltak be a Gázai övezetbe a radikális iszlamista Hamász terrorszervezet felszámolására, egyre több a találgatás a palesztin térség jövőjét illetően.

Abbász leszögezte, hogy Izraelt tartja teljességgel felelősnek a Gázai övezetben történő eseményekért, különös tekintettel a térség több hetes bombázására, aminek során több mint 11 ezer ember vesztette életét a palesztin egészségügyi hatóságok szerint. Az izraeli offenzívát a Hamász összehangolt október 7-i támadása előzte meg Izrael déli része ellen, amelynek során a legfrissebb értesülések szerint 1200-an haltak meg.

Abbász hangsúlyozta, hogy a Palesztin Hatóság részét képezhetné egy olyan átfogó politikai rendezésnek, amely egy független palesztin államot irányozna elő.

„A Gázai övezet szerves részét képezi a Palesztin Államnak, és teljességgel felvállaljuk kötelezettségeinket egy átfogó politikai rendezés keretében, amely magában foglalja Ciszjordániát, ideértve Kelet-Jeruzsálemet és a Gázai övezetet” – ismertette a palesztin elnök elképzeléseit.

Hangsúlyozta, hogy egy nemzetközi garanciák által támogatott békekonferenciára lesz szükség, hogy kidolgozzák az ütemterveket ezen elképzelések megvalósítására.

A független palesztin állam megteremtésére irányuló törekvések megrekedtek az Egyesült Államok segítségével elindított palesztin-izraeli béketárgyalások 2014-ben történt zátonyra futásával.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Visszaszólt Netanjahu Macronnak

A Gázai övezet békés polgári lakosainak sorsáért egyedül a Hamász iszlamista terrorszervezetet terheli a felelősség, nem pedig Izraelt – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton, válaszul Emmanuel Macron francia elnök Izraelt bíráló kijelentéseire.

A kormányfő szerint azok a bűntettek, amelyeket most a Hamász a Gázai övezetben visz véghez, holnap akár Párizsban, New Yorkban vagy bárhol máshol a világban megtörténhetnek.

A teljes cikket itt olvashatja.

Macron a bombázás leállítására szólította fel Izraelt

Izraelnek abba kell hagynia a Gázai övezet civil lakosságát érő bombatámadásokat – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök a BBC közszolgálati televíziónak nyilatkozva. A közel-keleti konfliktus fellángolásáról szólva úgy fogalmazott: a Gázai övezetben végrehajtott izraeli légitámadások „tényszerűen a civil lakosságot érik”, és ezt semmi nem indokolhatja. Szerinte a bombatámadásokban csecsemők, nők, idős emberek halnak meg. Erre semmi ok, semmi jogosultság nincs, „éppen ezért arra szólítjuk fel Izraelt, hogy ezt fejezze be”.

További részletek itt.

A Vöröskereszt szerint a gázai kórházak számára már nincsen visszaút

Be kell szüntetni a gázai kórházak rombolását – hangoztatta a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) pénteken. „Elviselhetetlen a gázai kórházak lerombolása, amelyet be kell szüntetni. Polgári személyek – paciensek és egészségügyi dolgozók – ezreinek élete forog veszélyben” – hangsúlyozta közleményében William Schomburg, az ICRC gázai képviseletének vezetője.

Az ICRC felszólított a gázai egészségügyi létesítmények, a paciensek és az ápoló személyzet sürgős megvédésére.

„A túlterhelt, a szállításokból kifogyott és egyre veszélyesebb helyzetben lévő gázai egészségügyi rendszer eljutott arra a pontra, ahonnan már nincsen visszatérés, a helyzet ezrek életét veszélyezteti, sebesültekét, betegekét és a belső menekültekét” – mutatott rá a szervezet, kiemelte, hogy kórházak és mentők rongálódtak meg súlyosan a támadások miatt.

 

Az ICRC szerint a munkatársai, miközben alapvető egészségügyi felszereléseket osztottak a gázai egészségügyi intézményeknek, „rettenetes jelenetek tanúi voltak, amelyek csak súlyosbodtak az ellenségeskedések fokozódásával”.

Az ENSZ és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a háború kezdete óta bírálja a kórházakat és mentőket ért légicsapásokat és tüzérségi támadásokat.

Izrael azzal vádolja a Hamászt, hogy a kórházakat használja fel a támadásokhoz és az alagutak elrejtéséhez, amit az iszlamista mozgalom tagad.

A Gázai övezet legnagyobb kórházát, a gázavárosi Sifa kórházat „már elárasztották a betegek, emellett családokat fogad be, akik elvesztették otthonukat a konfliktus miatt” – közölte az ICRC, amely emlékeztetett arra, hogy kórházak közelében végrehajtott minden katonai művelet során figyelembe kell venni a polgári személyek jelenlétét, akiket véd a nemzetközi emberiességi jog.

A Hamász szerint tizenhárman haltak a Sifa kórházban egy légicsapásban, amelyet mind a palesztin szervezet, mint a létesítmény igazgatója Izraelnek tulajdonított. A kórházigazgató szerint pénteken egy gázavárosi iskola – ahol szintén menekülteket fogadnak be – ellen végrehajtott légitámadás után mintegy ötven holttestet szállítottak el.

Az izraeli hadsereg, amely egyelőre nem reagált a palesztin állításokra, annyit közölt, hogy egyik hadosztálya fontos hadműveleteket hajtott végre a kórház közvetlen közelében.

1 2