A rendezési tárgyalások sarokköve egy jogilag kötelező érvényű dokumentum, amelyben Ukrajna lemond a NATO-ba való belépésről – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtószóvivője hétfőn Moszkvában.
„Természetesen ez az egyike a sarokkő-fontosságú kérdéseknek, és külön megvitatást igényel a többi kérdéshez képest. Épp ebben van a tárgyalási folyamat lényege, amelyet nem akarunk hangosbeszélő üzemmódban folytatni” – nyilatkozott a szóvivő.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap jelentette be: Ukrajna lemond arról az igényéről, hogy NATO-taggá váljon, ezért cserébe viszont olyan biztonsági garanciákat kér a nyugati országoktól, amelyek segítséget jelentenek, hogy lezárják a háborút. Zelenszkij arról is beszélt: megfelelő kompromisszumot jelent Ukrajna számára az, ha a NATO-tagság helyett megfelelő biztonsági garanciákat kap, amelyekkel meg tudják gátolni, hogy újabb orosz invázió történjen.
A Berlinben az ukrajnai rendezésről jelenleg zajló tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem tájékoztatja Oroszországot élőben ezek menetéről.
„Jelenleg a munka […] az amerikai, európai és ukrán tárgyalófelek között folyik. Miután befejezték a munkát, várni fogjuk, hogy amerikai tárgyalópartnereinktől megkapjuk azt az álláspontot, amelyet ma megvitatnak” – mondta.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy a nyugati kereszténység szerint ünnepelt karácsonyig megszülethetnek-e a békemegállapodás ideiglenes keretei, a szóvivő azt hangoztatta, hogy határidőket szabni az ukrajnai rendezésnek a leghálátlanabb dolog. Azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitott „a komoly békére, a komoly döntésekre”.