Donald Trump bejelentette, hogy egy amerikai delegáció Pakisztánba utazik, hogy hétfőn tárgyalásokat folytassanak Iránnal. Közösségimédia-oldalán azt is közölte: Irán szombaton megsértette a tűzszüneti megállapodást azzal, hogy lövéseket adtak le a Hormuzi-szorosban. Trump állítása szerint ezen lövések egy francia hajót, valamint egy Egyesült Királyságból származó teherhajót vettek célba.
Arról is írt, hogy Irán nemrég bejelentette, lezárják a szorost, ami Trump szerint azért furcsa, mert az amerikai blokád már lezárta azt. „Tudtukon kívül segítenek nekünk, és ők azok, akik veszítenek a lezárt átkelőn, napi 500 millió dollárt!” – írta, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok semmit sem veszít.
Trump ismét megfenyegette Iránt. Azt írta, hogy tisztességes és észszerű megállapodást ajánlanak nekik, és reméli, hogy elfogadják, mert ha nem, akkor az Egyesült Államok Irán minden egyes erőművét és minden egyes hídját lerombolja. „NO MORE MR. NICE GUY!” – fűzte hozzá, kiegészítve azzal, hogy megtiszteltetés lesz számára megtenni azt, amit más elnököknek az elmúlt 47 évben meg kellett volna tenniük Iránnal szemben. „IDEJE VÉGET VETNI AZ IRÁNI GYILKOLÓGÉPEZETNEK!” – fogalmazott.
A HVG elemzése szerint az amerikai–iráni szembenállás kimenetele azon múlik, ki tér ki először. Trumpot főként az amerikai üzemanyagárak emelkedése, az esetleges katonai veszteség, a muníció fogyása, esetleg Izrael eltérő érdeke állíthatja meg. Az iráni rezsim ugyan túlélte a katonai csapásokat, de a gazdasága a szakadék szélére jutott. A Hormuzi-szoros – amelynek a lezárásával fenyegetőzik – köldökzsinór is számára, az átjáró nélkül az iráni gazdaság nem működhet. A riál még a 2025. eleji árfolyamához képest is jelentősen tovább gyengült. Az iráni bankok korlátozzák a valutakivételt, és a múlt hónapban megjelent az eddigi legnagyobb címletű iráni bankjegy, a 10 millió riálos, amely nagyjából 7 dollárt ér.