szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Szeptembertől tilos Kínában a tibeti buddhista szerzeteseknek újjászületniük a kormány előzetes engedélye nélkül. A törvénykezés megszakíthatja a dalai lámák több mint 600 éves reinkarnációs történetét.

© AP
A kínai állam vallásügyekért felelős irodája hivatalos közleményben adta a buddhista szerzetesek tudtára: szeptembertől kormányengedély birtokában születhetnek csak újjá. Az abszurd döntés mögött nyilvánvaló politikai okok állnak, ezzel ugyanis a kínai kormány sikeresen kifacsarhatja a hatalmat a Dalai Láma kezéből. Míg Tibet szellemi és politikai vezérének a hagyomány szerint az a feladata, hogy folyamatosan újjászületve enyhítse az emberek szenvedését, a rendelet a feladat átörökítését a kínai bürokráciára bízza a karma helyett.

A 14. Dalai Láma, Tendzin Gyaco úgy nyilatkozott, hogy egészen addig nem születik újjá Tibetben, míg az kínai uralom alatt van. "Mivel a Dalai Láma a tibeti nemzeti identitás és egység fő szimbóluma, az eddigieknél sokkal vadabb küzdelmekre lehet számítani", mondta el Paul Harrison, a Stanford egyetem buddhista professzora a Newsweeknek.

Harrison szerint India, Európa és Észak-Amerika egyes területein körülbelül 130 ezer tibeti menekült él , így nagy esélye van annak, hogy egy Kína fennhatóságán kívül eső területen találják meg a 15. Dalai Lámát. Azt azonban egy szakértő sem tartja elképzelhetőnek, hogy ne tibeti születésű személy kerüljön Tendzin Gyaco örökébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Külföldiek tüntettek a kínai Nagy Falon Tibet függetlenségéért

Hat külföldi tüntetett kedden a kínai Nagy Fal egy Pekinghez közeli, sok turista által látogatott szakaszán, Tibet függetlenségét követelve. Akciójuk két órán át tartott. Egy ideig nem avatkoztak közbe a kínai hatóságok, végül azonban őrizetbe vették a tüntetőket.