A fogyatékosok fizetésének több mint a felét visszakapják a foglalkoztatók az EU-ban

1 perc

2003.11.24. 14:47

Az Európai Unióban a bérköltségük 50-60 százalékát is visszakaphatják azok a munkáltatók, amelyek fogyatékkal élő embereket foglalkoztatnak. Ez a szabályozás a csatlakozó országokra is kötelező lesz, de bevezetése Magyarországon csak 2005-ben várható.

„Az unió jelenlegi 15 tagállamában éppen 2003 decembere az a határidő, ameddig egységesíteni kell a fogyatékos embereket foglalkoztató munkahelyek állami támogatását, ez a szabályozás pedig a csatlakozó országokra is kötelező lesz" – mondta Elisabeth Staw egy, a fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberek esélynövelésével foglalkozó konferencián. Figyelmeztetett azonban, hogy „a fogyatékos embereket foglalkoztató munkaadók nem mehetnek termékeikkel a piaci ár alá, nem kerülhetnek a piacon kivételezett helyzetbe".



Kovács Gábor a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium megbízott főosztályvezetője elmondta: tagállamként Magyarországnak is az uniós szabályzásnak megfelelően kell átalakítania támogatási rendszerét, de ez a gyakorlatban 2005. január elseje előtt elképzelhetetlen, mert a változtatáshoz kormánydöntés szükséges. Az uniós csatlakozással mindenesetre új források nyílnak meg a fogyatékos emberek foglalkoztatásának támogatására. A jövőben akiket csak lehet, nem a speciális célszervezetekben, „védett munkahelyeken", hanem a nyílt munkaerőpiacon, integrált munkahelyeken kell foglalkoztatni.



A minisztérium adatai szerint Magyarországon jelenleg 656 ezer munkavállalási korú ember vesz igénybe rokkantsági nyugdíjat vagy egészségkárosodása okán valamilyen szociális ellátást, közülük azonban csak 86 ezren dolgoznak. Az Európai Unióban a fogyatékkal élők és megváltozott munkaképességűek 42 százaléka foglalkoztatott, nálunk ez az arány csupán 13 százalék.



Farkas Jácint fogyatékosügyi kormánymegbízott szerint az esélyegyenlőség megteremtésére a törvények és jogszabályok Magyarországon már európai szintűek, a végrehajtásban, a gyakorlatban azonban komoly lemaradásban vagyunk. „Addig amíg egy fogyatékos ember nem tud eljutni a munkahelyére, az iskolába, nem nagyon beszélhetünk esélyegyenlőségről" – jelentette ki. A szakemberek szerint lemaradások ellenére sem szabad megengedni, hogy az akadálymentesítés határideje 2005 január elsejéről későbbre tolódjon. (MTI)