Ha bukik, ha nem, drágán megfizetünk azért, hogy a Fidesz-kormány újra és újra átgázol az uniós jogon

7 perc

2025.05.23. 04:30

2025.05.23. 07:48

Ahogy egyre több fronton vív reménytelen jogcsatákat az Orbán-kormány az EU Bíróságán, úgy válik mind világosabbá a stratégiája: ha bukik, akkor sem veszít, mert nem vagy csak részben hajtja végre az ítéletet. Egy új kormány könnyen jogi aknamezőn találhatja magát.

Lehet, hogy keresztes háborút hirdetnek, de az Európai Unió Bíróságának ítéleteit legalább mindig végrehajtják – korábban meglehetősen gyakran hangzott el ez a vélemény háttérbeszélgetéseken azzal kapcsolatban, hogy mennyire lehet komolyan venni a magyar kormány Brüsszel ellen indított „szabadságharcát”. A trend azonban megfordulni látszik. Mára Magyarország eljutott oda, hogy figyelmen kívül hagy bírósági ítéletet, és eközben számos olyan jogszabályt is bevezet, melyeknek szintén kötelezettségszegési eljárás, végső soron pedig büntetés lehet a vége.

Nem is kell erre jobb bizonyíték, mint a parlamentnek a múlt héten benyújtott úgynevezett átláthatósági törvény. A jogszabálytervezetről valószínűleg a Fidesz is pontosan tudja, hogy egy esetleges kötelezettségszegési eljárásban nehezen lehetne megvédeni. Annál is inkább, mert a javaslat éppen annak a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak a szerepét erősítené meg, amelyet egy hasonlóan botrányos jogszabály hozott létre, és aminek ügye már tavaly óta az Európai Unió Bírósága előtt van.

Mivel még csak tervezetről van szó, Brüsszel egyelőre nem kívánta azt kommentálni. Az EUrológus kérdésére azonban jelezték: figyelemmel kísérik a folyamatot, s továbbra is elkötelezettek az egyesülési szabadság védelme és a civilek munkáját támogató környezet megteremtése mellett az egész EU-ban, „beleértve a finanszírozáshoz való hozzáférést is”. Márpedig ez még az uniós szakzsargonban sem jelent túl jót.

Nagyobb kérdés, van-e hatásköre vagy akarata az Európai Bizottságnak, hogy még az előtt tegyen valamit, mielőtt a jogszabály teljesen ellehetetleníti a civileket és a kormánytól független médiát. Az újabb kötelezettségszegési eljárás indítása elkerülhetetlennek tűnik, az oda-vissza levelezés, majd az EU Bíróságának esetleges ítélete azonban annyira távoli jövő, hogy addig akár a fél magyar média lehúzhatja a rolót.