Cenzúra a hálón: hadüzenet a pedofil szájtoknak
A legnagyobb brit távközlési szolgáltató, a British Telecom bejelentette: a jövőben maga kívánja megakadályozni, hogy ügyfelei a neten felbukkanó pedofil tartalmú weblapokhoz hozzáférjenek. A Cleanfeed-projekthez hasonló eljárást hamarosan a többi internetszolgáltató is bevezethet.
Ehhez hasonló internet-cenzúrát eddig inkább csak a demokratikus intézményrendszert nélkülöző országokban alkalmaztak. Az iráni rendőrség májusban több tucat internetszolgáltató működésének vetett véget, mivel azok a hatóságok által nem ellenőrzött, ezért a cenzúra figyelő szemei előtt rejtve maradt műholdas internet-hozzáférést kínáltak. Iránban csak azoknak a szolgáltatóknak adnak licencet, akik az internetes hozzáférést központi szerverekhez csatlakozva, a cenzúrát lehetővé téve biztosítják ügyfeleiknek. A kommunista Kínában még az internetkávézókban is személyi igazolványt kérnek és mikrokamerákat szerelnek fel, hogy ezzel tartsák vissza a netezőket a tiltott tartalmak látogatásától. A vietnami hatóságok minden felhasználó internetezési szokásait archiválják, a szolgáltatókat pedig a tiltólistára rakott szájtok blokkolására kötelezik.
Míg a fenti országokban bármilyen, a hatalom által rossz szemmel nézett véleményt közlő weboldalt letilthatnak, a BT csupán a gyermekpornó-oldalakkal kapcsolatban dolgozta ki a sokak számára így is visszatetsző technológiát. (A pedofil képek természetesen a nyugati demokráciákban is törvénysértő tartalomnak számítanak, eltávolításuk azonban rendszerint a webhely-szolgáltató feladata.) A szolgáltatók - a technológiai nehézségekre és a magas költségekre hivatkozva - kezdetben megpróbáltak kibújni a tiltás alkalmazása alól, a BT azonban múlt hónapban bejelentette: a maga részéről elkészítette, s már sikeresen tesztelte is a Cleanfeed-projektnek nevezett eljárást. A BT technológiája lehetővé teszi azt is, hogy ne csak weblapokat, hanem akár egy-egy gyermekpornó-fotót is blokkoljon.