Szétszedik a HUN-REN kutatóhálózatot: négy központ az ELTE-hez kerül
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Óriási szenzációnak számított műkereskedelmi körökben, hogy Bécsben előkerült Gustav Klimt száz éve lappangó festménye. Ám találtunk arra utaló nyomokat, hogy a kép valójában Magyarországon volt korábban, és a műtárgyvédelmi hatóság tudta nélkül hagyta el az országot.
A világ legrangosabb műtárgyvásárán, a maastrichti TEFAF-on idén tavasszal Gustav Klimt száz éven át lappangó festményének felbukkanása aratta a legnagyobb figyelmet. A bécsi és New York-i székhelyű Wienerroither & Kohlbacher Galéria által 15 millió euróért kínált műről a The New York Timestól a CNN-ig tálalt sztoriból azonban egyetlen fontos részlet kimaradt:
több jel mutat arra, hogy a kép nem Bécsben, hanem Budapesten bukkant fel.
Molnos Péter neves művészettörténész a Facebook-posztjában azt vetette fel, hogy „az alkotás szinte bizonyos, hogy Magyarországról került Ausztriába”. És ami még fontosabb: a törvények betartása esetén nem hagyhatta volna el az országot.
De nézzük sorjában az eseményeket. A Klimt szecessziós korszaka előtt készült Afrikai herceg című festmény eredeti tulajdonosa Ernestine Klein volt, aki a festő halála után öt évvel a bécsi Kende aukciósházban vásárolta meg a művet. Bármennyire szokatlan is annak témája, és megfestésének módja, az eredetiségéhez nem fért kétség, hiszen 1928-ban szerepelt a festő bécsi emlékkiállításán, és a katalógusában is megjelent.
A Klein házaspár annyira rajongott Klimtért, hogy megvette a festő villáját, és ott rendezte be az otthonát. Az Anschluss után a zsidóüldözés elől Kleinék azonnal elhagyták Ausztriát, és Monacóban telepedtek le. 1938-tól nem volt követhető a kép sorsa.
A nemzetközi sajtóban megjelent cikkek szerint a Klein házaspár nem azonnal ment Monacóba; Pozsonyban, Budapesten, Párizsban és Nizzában is megfordultak, miközben eladogatták értékeik egy részét. Nem tudni, hogy a Klimt-képtől mikor, hol és milyen körülmények között váltak meg, ez megtörténhetett Bécsben, de Budapesten is. Annyi bizonyos, hogy eltűnt száz évre.
Még kérdés, hogy az intézetek által használt akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Budapest megkapta az azonnali jogvédelmet is.
Ellenzéki össztűz zúdult a Parlamentben a miniszterelnökre.
Ahogy ígérték, az Európai Bizottság bemutatta az orosz gáz és olaj importjának megszüntetésére vonatkozó javaslatát.