Szaddámnak állítólag 1991 óta nem volt tömegpusztító fegyvere

1 perc

2004.08.12. 06:40

A megbuktatott iraki diktátor már az első öbölháború után megsemmisítette valamennyi tömegpusztító fegyverét, a fegyverprogram sosem indult el újra - jelentette ki szerda este a BBC televízióban Dzsafar el-Dzsafer, az iraki atomprogram egykori irányítója.

Az iraki tudós szerint Szaddám 1991 júliusában döntött úgy, hogy véget vet a programnak és minden megmaradt berendezést megsemmisít. Ezt meg is tette, oly módon, hogy a program nem indulhatott és nem is indult el soha újra - mutatott rá az iraki atomprogram egykori irányítója. Nem voltak vegyi vagy biológiai fegyverek vagy bármi, amelyet tömegpusztító fegyvernek lehet nevezni - tette hozzá Dzsafar el-Dzsafer, aki szerint a programhoz szükséges berendezések az első öbölháború idején megrongálódtak,s a szankciók sújtotta Iraknak nem állt a rendelkezésére elegendő forrás a program folytatásához.



A tudós elmondta, hogy parancsot kaptak, adják át a berendezéseket a Köztársasági Gárdának, az pedig a berendezések megsemmisítésére kapott parancsot, amit végre is hajtottak. A professzor egyúttal cáfolta azokat a brit állításokat is, amelyek szerint a megbuktatott diktátor Nigerből kísérelt meg uránt beszerezni atombomba előállításához.



Az Irak elleni invázió előtt az amerikai kormány elsősorban az iraki nukleáris fenyegetéssel indokolta a háborút. Az ENSZ fegyverzetellenőrei nem találtak arra bizonyítékot, hogy Irak ismét megpróbált volna atomfegyvereket gyártani.



(MTI)