Adatok a Munkaerőpiaci Alap első félévéről

2 perc

2004.08.30. 11:05

Csaknem időarányos, 45,4 százalékos volt a munkanélküliek foglalkoztatási lehetőségeit javító aktív eszközök keretének első féléves felhasználása. A Munkaerőpiaci Alapból egész évre 50 milliárd 441 millió forint áll rendelkezésre a különféle aktív eszközökre, ebből az első félévben 22 milliárd 903 millió forintot használtak fel.

A munkanélküliek járadékára, ennek társadalombiztosítási befizetéseire 54,5 százalékot költöttek el a munkaügyi központok. Az egész évre előirányzott 75 milliárd 27 millió forintból az első félévben 40 milliárd 898 millió forintot használtak fel. A szakképzési alaprész keretének 28 százalékát használták fel az első félévben, a különféle szakképzési feladatokra 3 milliárd 837 millió forint jutott.



Rehabilitációs célú kifizetésekre 16 milliárd 177 millió forintot költöttek. Ebből 15 milliárd 807 millió forintot a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási támogatására fizette be a Munkaerőpiaci Alap a központi költségvetésbe. A munkaügyi központok az első félévben a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása céljából létesítendő új munkahelyek támogatására 370 millió forintot fizettek ki. A rendelkezésre álló forrás döntő hányadát – az ez évi pályázatok elbírálása után – a második félévben használják fel. A Munkaerőpiaci Alapból pótolták az első félévben 2 milliárd 222 millió forint értékben a felszámolás alá kerülő vállalatok bértartozásait.



Az állami foglalkoztatási szolgálat fenntartására, fejlesztésére 10 milliárd 162 millió forintot költöttek fél év alatt. Az alap költségvetésében az idén 5 milliárd 567 millió forint áll rendelkezésre az európai uniós-magyar társfinanszírozású programokra. A programok nagyrészt a második félévben indulnak, az első félévben főként technikai jellegű feladatokra használtak fel 233 millió forintot az éves keretből. Az alap a közmunkaprogramokra egész évre előirányzott 1 milliárd 600 millió forintot már az első félévben átadta erre a célra.



Jelentős összeget juttat minden évben a Munkaerőpiaci Alap a központi költségvetésen keresztül az önkormányzatoknak az aktív korú munkanélküliek közcélú foglalkoztatására, valamint szociális segélyezésére. Ez utóbbit korábban a jövedelempótló támogatás szolgálta. A Munkaerőpiaci Alap egész évre 36 milliárd 282 millió forintot irányzott elő erre, aminek az első félévben az 50 százalékát utalták át. A kiadások tervezésénél azzal a 245 milliárd 825 millió forinttal számoltak, amit a munkaadók, munkavállalók különféle jogcímeken befizetnek a Munkaerőpiaci Alapba.



A munkaadói járulékból 163 milliárd 947 millió forint bevételt várnak, aminek 47,9 százalékát az első hat hónapban befizették a munkáltatók. Munkavállalói járulék címén 50 milliárd 201 millió forint bevételre számít az alap, itt ugyancsak 47,9 százalékos a teljesítés az első félévben. Számottevő bevételt jelent az alapnak az ugyancsak a munkáltatók által fizetett szakképzési hozzájárulás. Az éves tervezett összeg 18 milliárd 998 millió forint, a féléves teljesítés 56,4 százalékos volt. Az alap 9 milliárd 291 millió forint bevételre számít a rehabilitációs hozzájárulásból, az első félévben ennek 35,7 százaléka folyt be. A korábbi bérgarancia támogatásokat a felszámolás alatt lévő cégek a felszámolás során visszafizetik. Ebből a visszafizetésből 2004-ben 1 milliárd forintra számít az alap. Az első félév során ennek 20 százalékát fizették be. (MTI)