A magyar műholdgyártó, amelyik Elon Musk Starlinkjét is lekörözte

8 perc

2025.05.19. 11:30

2025.05.19. 12:25

Olyan sok műhold kering már a Föld körül, hogy forgalomirányítás kell az űrbe is. A gyorsan bővülő piacból egy kis magyar műholdgyártó, a C3S Elektronikai Fejlesztő Kft., is igyekszik kivenni a részét. A cég ügyvezető-tulajdonosával, Horváth Gyulával beszélgettünk, arról is kérdeztük, mit vár az újabb magyar űrhajós küldetésétől.

Mikor kezdtek el műholdgyártással foglalkozni?

A C3S-t 13 évvel ezelőtt alapítottuk, nem sokkal az után, hogy Magyarország első műholdja, a Masat–1 pályára állt. Ennek az építői közül kerültek ki a cég alapítói, az ott megszerzett tudás, tapasztalat alapján újragondoltuk, hogyan érdemes kis méretű műholdakat fejleszteni és gyártani.

Ez a kategória azt jelenti, hogy a műhold mérete a cipősdobozé és mikrohullámú sütőé között van. A CubeSat műholdak nagyobb mérettartományában nagyon komoly optikai távérzékelésre van lehetőség, akár 2-3 méteres terepi felbontás is elérhető, ami a precíziós mezőgazdaság szempontjából rendkívül hasznos. A cég fennállása óta eddig négy műhold vagy ahhoz kapcsolódó alrendszer vett részt sikeres űrbéli küldetésben.

Mire használhatók ezek a műholdak?

A negyedik műholdunk, a WREN–1 például kifejezetten mezőgazdasági célokra készült, elsődleges küldetése Magyarország aszályhelyzetének nyomon követése és monitorozása. Az általunk épített műholdak a földközeli pályán, az úgynevezett Low Earth Orbit (LEO) pályán keringenek, ahová a SpaceX Falkon rakétái is szállítják a Starlink műholdakat. Napjában ötször-hatszor haladnak át fölöttünk, végigpásztázzák az egész bolygót, és a felhőborítottság függvényében néhány hét alatt bármely területről tudnak fotót készíteni a Föld felszínén.

A WREN-1 műhold
Wren

Egy műholdnak nyilván abban az esetben optimális a kihasználtsága, ha a Föld több pontjáról is van megrendelő az adataira.

Így van. Ezekre úgy érdemes szolgáltatást építeni, hogy nem csupán egy mezőgazdasági területet, hanem egy konkrét felhasználási igényt elégítenek ki. Olyan cégekben kell gondolkodni, mint a Planet nevű szolgáltató, amely a világ bármely pontján tudja értékesíteni ezeket a távérzékelt adatokat.

A WREN–1-nél megmutattuk a műhold képességeit, de most már az a cél, hogy több tíz műholdat tegyünk fel a világűrbe, és a megrendelőnk ne csak Magyarországra szolgáltasson távérzékelt adatokat.

Ezek szerint már ez a piac is koncentrálódott: van néhány olyan szolgáltató, amely összegyűjti a kínálatot?

Igen. A mi megoldásainknak az az egyik előnye, hogy nem a tömegigényeket akarjuk velük kiszolgálni, hanem speciális réspiacokat. Úgy tűnhet, hogy nincs lehetőség piaci részesedés szerzésére, de ezt cáfolja pár érdekes szám.

Eddig az emberiség közel kilencezer műholdat bocsátott fel, Elon Musk és csapata ezenfelül önmaga 11 ezret. Jelen pillanatban több mint 180 ezer műhold van bejegyzés alatt, viszont jelenleg még nincs ekkora gyártói kapacitás, még akkor sem, ha összeadjuk az összes űripari cégét.

Van annyi feladat a világűrben, hogy racionális döntés 180 ezer műholdat fellőni?