Körözött bűnözők a Művészetek Palotájának építkezésén
Az adóhivatal feketemunkások után szimatolt a Művészetek Palotája építkezésén, eközben illegális bevándorlókat és szökésben lévő bűnözőket is találtak. A büntetés akár több millió forint is lehet.
A generálkivitelező Arcadom Rt. adatai szerint átlagosan három-négyszázan dolgoznak naponta az építkezésen. A társaság több mint száz alvállalkozói szerződést kötött, az ellenőrzés napján körülbelül ötven cég végzett munkát. Az Arcadom minőségbiztosítási rendszere szerint csak minősített alvállalkozókkal kötnek szerződést, azt persze már nem vizsgálják, hogy az alvállalkozók milyen szerződést kötnek - vagy nem kötnek - az alkalmazottakkal.
Az ellenőrzés eredményéről leghamarabb egy-másfél hónapon belül számolhat be az adóhivatal. Addig tart ugyanis a több száz jegyzőkönyv átvizsgálása, az utólag benyújtott munkaszerződések ellenőrzése. A kiszabható mulasztási bírság száz-kétszázezer forint. Noha a törvény arra nem tér ki, hogy ez személyenként vagy összességében értendő, egy APEH-irányelv hasonló esetekben a személyenként százezer forint bírság kiszabásáról szól. Bár egy többmilliárdos beruházás esetében ez nem nagy tétel, érvágást jelenthet, hogy az adóhatóság fel is függesztheti a tevékenységet. Vagyis akár két hónapra leállhat az építkezés.
A helyszín kiválasztását bizonyos mértékig indokolta az építkezés körüli politikai, pénzügyi és kulturális hercehurca, végeredményben az, hogy a Művészetek Palotája ismert és sokat emlegetett komplexum. Ezzel az ellenőrzéssel az adóhatóság reményei szerint sikerülhet, ha nem is megfélemlíteni, de visszarettenteni az építtető cégeket attól, hogy feketén alkalmazzák embereiket, s hogy illegális bevándorlókat foglalkoztassanak.
A Művészetek Palotájának generálkivitelezője az Arcadom Rt., a beruházó pedig a TriGránit. Mindkét cég Demján Sándor érdekeltségébe tartozik. A TriGránit a Nemzeti Színház mellett hozza létre a Millenniumi Városközpontot, amely magában foglalna egy lakóparkot és egy szállodát is.