A Tisza választási győzelmét is veszélyeztetheti a Gyurcsány–Dobrev-váltás a DK élén

9 perc

2025.05.15. 11:36

2025.05.15. 12:16

Dinasztikus váltás helyett több forrásunk szerint inkább Dobrev Klára puccsának köszönhető Gyurcsány Ferenc távozása a közéletből. Elemzők szerint az új vezető alatt sem számíthat a DK a parlamenti küszöb átlépésénél jobb eredményre, de elvihet pár százaléknyi szavazót Magyar Péteréktől. A Momentum viszont nem akar gátja lenni a „rendszerváltásnak”.

„Ezzel vajon mi lehet a célja?” – kérdezte a nagy politikai túlélő és machinátor, Talleyrand halálakor az egyik híve. Így vagyunk Gyurcsány Ferenc hirtelen, ráadásul a felesége által bejelentett, különösebben meg nem magyarázott visszavonulásával is, főleg pedig annak időzítésével. Nemcsak az általa létrehozott DK elnöki és frakcióvezetői posztjáról, hanem az országgyűlési képviselői mandátumáról is lemondott, és megígérte, hogy nem indul többé választáson.

Nehéz elhinni, hogy ne lenne mögöttes szándék. Különösen, hogy a felesége, Dobrev Klára egyszersmind a válásukat is bejelentette, valamint azt is, hogy indul a pártelnöki székért. Hiszen annyiszor volt már igény Gyurcsány visszavonulására – 2006-ban, 2009-ben, 2018-ban is –, de ő sziklaszilárdan kitartott, ezzel sokak szerint többször is kétharmadhoz segítve a Fideszt. Karaktergyilkosság áldozata lett – amihez jócskán szolgáltatott alapanyagot –, de hatalmas felelőssége van abban, hogy a vele való ijesztgetéssel a Fidesz 15 évig össze tudta rántani a saját táborát, egyúttal megakadályozta a baloldal megújulását.

Dévényi István: Gyurcsány Ferenc, a háromszoros tolvaj

Gyurcsány Ferenc legsúlyosabb bűne, hogy másfél évtizedre ellopta a NER leváltásának reményét is – értékeli a volt miniszterelnök pályáját Dévényi István, a Magyar Hang munkatársa, a 2006-os politikai válság idején a Heti Válasz újságírója.

Az egyik nézet szerint most tényleg belátta, hogy a legelutasítottabb politikusként képtelen a parlamentben tartani eddig vaskézzel vezérelt pártját, amit a mérvadó közvélemény-kutatók már a bejutási küszöb alatt mérnek. „Ehhez hozzájárult az is, hogy a lakóautós országjárása súlyos kudarc volt, egy-egy helyszínen csak néhányan lézengtek, így Feri szembesülhetett a valós társadalmi bázisával” – mondta egyik forrásunk.