Feloszlatták a Greenpeace Verespatak elleni tüntetését
A verespataki aranykitermelés romániai terve ellen tüntetett kedden a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet kéttucatnyi aktivistája Bukarestben a kormánypalota bejáratánál, de a megmozdulást néhány perc után feloszlatták a rendfenntartó erők.
Ezek után megpróbálták elhelyezni a bejáratnál a román kormánynak írt petíciójukat, és látványosan át akarták rakni egy urnába a mintegy 150 ezer tiltakozó aláírást tartalmazó íveket (a szervezők szerint az online aláírásokkal együtt összesen 350 ezer kézjegy gyűlt össze, nagy részüket már korábban elküldték a miniszterelnöknek), a csendőrök azonban négy-öt perc után feloszlatták a csoportot, a tiltakozókat a közeli metró-lejáróba vitték, felszálltak velük a vagonokba, és két megállóval távolabbi helyen tették ki őket.
Weinbrenner szerint szándékosan nem jelentették be előre készülő tüntetésüket. Emlékeztetett: a Greenpeace nyáron kéthetes országjárás keretében kezdett aláírásokat gyűjteni romániai nagyvárosokban, így Segesváron, Temesváron, Konstancán. Később szolidaritási menetet szerveztek Kolozsvárról Verespatakra, majd háromnapos zenei koncert keretében tiltakoztak Verespatakon.
Az aláírások egy részét folyamatosan elküldték Adrian Nastase miniszterelnöknek, aki azonban mindeddig semmiféle választ nem adott - panaszolta az aktivista, hozzáfűzve: Nastase ugyan nemrég azt nyilatkozta a gyulafehérvári televíziónak, hogy a kormány mindig is ellene volt a beruházásnak, de konkrét lépéseket nem tett. A tiltakozók azt akarják, hogy a kormány még a két hét múlva esedékes romániai parlamenti választások előtt egyértelműen foglaljon állást.
A Gabriel Resources kanadai cég a Rosia Montana Gold Corporation elnevezésű román-kanadai vállalat fő részvényeseként Európa eddigi legnagyobb külszíni fejtésű aranybányáját tervezi létrehozni Erdélyben, Verespatak közelében.
A Greenpeace közleményében utal arra, hogy a bánya évi 5000 tonna ciánt használna fel az arany kitermelésére. Beindítása több mint 2000 ember kitelepítését jelenti, nem is beszélve a felbecsülhetetlen mértékű környezetrombolásról. Két völgy tűnne el örökre a föld színéről, magában rejtve az eddig feltáratlan római kori maradványokat is - áll a közleményben. Annamaria Bogdan, a Greenpeace kampányszervezője elmondta: a szervezet által összegyűjtött aláírások azt bizonyítják, hogy a lakosság körében nagy az ellenállás a projekttel szemben. (MTI)