Fehér bárányok

7 perc

2004.06.10. 22:00

Aktív résztvevői a nemzetközi testőrüzletnek a magyarok. Egyikük, aki Gambiában szolgált, kulcsfigurájává vált egy olyan, "lovagok" és "hercegek" tarkította diplomáciai játszmának, amelynek esetleges tétje, hogy ki legyen a fekete-afrikai ország budapesti tiszteletbeli konzulja.

Magyarországon - szakmai berkeken kívül - valószínűleg viszonylag kevesen ismerték a Nemzetközi Testőr- és Biztonsági Vállalkozások Szövetségét (angol neve utáni rövidítéssel: IBSSA) mindaddig, amíg a társaság egyik tagja, Győrfi Imre letartóztatásba és ezáltal közvetve életveszélybe nem került Fekete-Afrika egy kisebb államában, Gambiában. A magyar fiatalember végül épségben szabadult és hazatért, s ennek kapcsán kiderült: gambiai testőri megbízatásának és megbuktatásának meglehetősen gubancos szálai magyar vállalkozói körökig vezethetnek.

Az IBSSA élén saját állításuk szerint nemes és tekintélyes vezetés állt és áll: a szervezet alapító elnöke Adan Czartoryski-Bourbon spanyol főherceg volt, jelenlegi tiszteletbeli elnöke James Alexander Stewart of Albany, aki állítólag a skót trón várományosa lehetne, ha Skócia szuverén monarchia lenne. Az Afrikát képviselő tiszteletbeli alelnök Alh. Yahja A. J. J. Jammeh, Gambia köztársasági elnöke, az amerikai kontinenst reprezentáló alelnök pedig a connecticuti Philip J. Cascia, aki római katolikus papi tisztsége mellett hatdanos dzsiudzsicumester és birkózóedző. A testőrszövetség vezetésének "családiasságát" példázza, hogy Cascia adta össze még 2002 augusztusában az IBSSA németországi elnökét, von Strahle grófot helyettesével, Eva Szuerrel a budapesti Szent István-bazilikában. A szervezet honlapja egyébként még most is a tiszteletbeli tagok közt sorolja fel Kuncze Gábort (igaz, mint "belügyminisztert"), valamint Pintér Sándor és Bökönyi István rendőrtábornokokat.

A jelenlegi IBSSA-vezetés első embere Popper György elnök, aki - mint a HVG-nek elmondta - valaha a Minisztertanács mellett tevékenykedett protokollfőnökként, s a karate mint sportág egyik legelső magyarországi meghonosítójaként a Magyar Karateszövetség elnöke volt. A tényleges operatív munkáért felelős ügyvezető elnök Gyenes Levente, Gyömrő város polgármestere, a magyarországi személyvédelemben piacvezetőnek számító Escort Védelmi Szolgálat Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Ők egyébként mindketten a "Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend" (HVG, 2002. december 21.) lovagjai is - két másik magyarral, Mészáros Jánossal és Baráth Lászlóval egyetemben.

Lovagnak ide nem lehet jelentkezni, csak a rend kérheti fel tagnak azt, akit méltónak találnak - a magyarok közül Popper nyerte el elsőként ezt a címet, aki azután ajánlhatta a többieket. Közeli ismerőseit, hiszen Mészáros János ügyvéd a karateszövetség élén követte Poppert, Baráth pedig Gyeneshez hasonlóan biztonsági céget vezet, és IBSSA-tisztségviselő.

Győrfi a határőrségtől leszerelve a rendőrséget választotta, 1989-től 1996-ig bűnügyi nyomozóként szolgált Debrecenben - már ekkor önként jelentkezett személyvédelmi megbízatásokra is, s például a pápa budapesti útjának biztosításában is részt vett -, majd áthelyezéssel a Nemzetbiztonsági Szakszolgálathoz került. Közben szabad idejében elvégezte az IBSSA egyik alapítója, Polyák József szervezte alap-, majd középfokú testőrtanfolyamot. A második tanfolyam diplomaosztóján kereste meg őt a Védelem Kft.-t vezető Baráth, aki titkosszolgálati fizetésének a kétszeresét elérő jövedelmet kínált neki.

Győrfi álma volt, hogy Afrikába megy dolgozni. Mint a HVG-nek elmondta, két afrikai ország konzulátusának telefonszámát találta a telefonkönyvben, Sierra Leone azonban, mint polgárháborús terület, kiesett, hiszen nem zsoldosnak készült, így maradt Gambia. Az ország itteni tiszteletbeli konzulja akkor Suha György volt, aki geofizikusként a nyolcvanas évek végén járt több afrikai országban, majd 1990-1993 között az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője, később pedig néhány hónapig Horn Gyula miniszterelnök sajtótitkára is volt. Ezután píár-tanácsadóság mellett hobbiból több afrikai utazáson is részt vett. Egyik gambiai ismerőse időközben karrierdiplomata lett, párizsi követségi titkárként, majd nagykövetként ő hozta össze Suhát 1996-ban a francia fővárosban Jammeh elnökkel, aki 1994-ben, éppen az elnöki testőrséget vezető tisztként "vette át" a hatalmat. Jammeh 1997-ben tiszteletbeli konzullá, két évvel később pedig főkonzullá nevezte ki Suhát Magyarország, Románia és Ukrajna területére.

Miután a fekete-afrikai vezetők körében presztízskérdés, hogy testőreik közt fehérek is legyenek, még ha ténylegesen sokszor csak a rokonaikban vagy legalábbis törzsbelijeikben bíznak, nem utasították el a magyar ajánlatot. Győrfit meghívása előtt azonban "tesztelték", két gambiai biztonsági tiszt utazott Magyarországra, s Debrecenben kéthetes kiképzést kaptak. Erről olyan kedvező jelentést tettek, hogy Győrfit és egy társát 2001-ben meghívták kiképzőnek, a következő évben pedig az előbbi már elkísérhette Rómába Jammeh elnököt.

A magyar testőr révén az IBSSA is el tudta kezdeni a kapcsolatépítést, olyannyira, hogy Jammeh tiszteletbeli alelnök lett a szövetségben, a gambiai IBSSA-elnöki tisztet pedig a helyi titkosszolgálat vezetője vállalta el. Igaz, ez ott "huzatos" poszt volt, hiszen 2001 és 2004 közt hárman váltották egymást e tisztségben, s a gambiai üzleti és politikai körök közti változó erőviszonyok a magyar instruktorok helyzetére is hatottak. Győrfi nyilvánosságot kerülő társa már 2003 decemberében hazajött, míg a maradó magyar testőr az államelnöktől fokozatosan távolodva elkezdte felépíteni a szállodáknak és a térségben befolyásos libanoniak éttermeinek védelmet nyújtó vállalkozást, a Fortress Securityt. Idén tavasszal azonban őrizetbe vették, s csak a magyar diplomácia és Popper közbenjárása nyomán tudott hazatérni. A vád az volt ellene, hogy támogatta a gambiai ellenzéket, s szerepe volt abban, hogy az elnökkel szemben álló UDP párt több aktivistája vízumot kapjon Magyarországra, s itt menekültstátusért folyamodjon.

Nem hivatalos információk szerint Jammeh elnök Magyarországról kapott "feljelentést" Győrfi tevékenységéről, és az iraton állítólag Suha György neve szerepelt. Ő - akinek tiszteletbeli konzuli megbízatását 2001-ben felfüggesztették - nem titkolja, hogy örült Győrfi hazatértének, aki szerinte sok kárt okozott a magyar érdekeknek, de azt kategorikusan cáfolja, hogy bármi köze lett volna a magyar testőr elleni eljáráshoz. Suhának a Győrfit alkalmazó Baráthról sem túl jó a véleménye, s noha egy tiszteletbeli konzulnak - mint a HVG-nek fogalmazott -"megsértődni is csak utasításra szabad", arra azért felhívta a gambiaiak figyelmét, hogy Baráth tiszteletbeli konzuli kinevezésének magyar külügyi megerősítésével gond lehet, a vállalkozó budapesti elérhetőségének vagy megfelelő nyelvismeretének hiánya miatt.

Baráth a HVG-nek úgy nyilatkozott, ő elsőre udvariasan el is hárította a konzuli felkérést, de másodjára már tényként közölte vele a gambiai elnök, hogy ő lesz az ország tiszteletbeli képviselője Magyarországon. A budapesti Külügyminisztériumban azonban "nem intéződött" a kinevezés elfogadása, sőt idén május 10-én az afrikai ország visszaállította Suha megbízását. "Nem törtettem a tiszteletbeli konzuli cím megszerzésére, soha nem volt ilyen ambícióm" - mondta Baráth, s hogy a kép még furcsább legyen, Suha is ambivalensen fogadta "reaktiválását", ugyanis ekkor már egy másik afrikai állam részéről is küszöbön állt konzuli kinevezése.

A "gambiai kaland" ellenére Popper szerint változatlanul keresettek és elismertek a magyar testőrök. Közülük talán a legnevesebb a magyar származású, de Londonban élő Dora János hajdani birkózó, aki két évtizeden át a szaúdi uralkodócsaládot szolgálta, és ismert a jelenleg a Folda Kft. tanáraként dolgozó Farkas Attila, aki éveket töltött Michael Jackson mellett, és alkalmanként Robert Redford testőrcsapatában is dolgozott. Az "élő" külföldi megbízásokról a biztonsági cégek vezetői nem szívesen adnak információt, azt azonban a Folda Kft. hatdanos karatemester ügyvezetője, Varga Miklós elárulta, hogy Új-Zélandra, egy gyémántkereskedőhöz éppen egy tucat magyar biztonsági embert közvetítettek ki, de Eric Clapton mellett is dolgozik egy magyar testvérpár, a NATO koszovói hadjárata idején pedig külföldi főtisztek feleségeit kísérték magántestőrök magyarországi lovaglásaikkor.

A hosszú távú, életformát jelentő testőri megbízatások ára nem hivatalos információink szerint Magyarországon személyenként havi nettó 300-500 ezer forint - legalább két személyt kell alkalmazni ahhoz, hogy érjen is valamit a védelem, a "magányos testőr" filmekben látott képe a szakmabeliek szerint ostobaság -, külföldön a szokásos rendőri fizetések két-háromszorosa. Az alkalmi munkák napidíja Magyarországon 100 ezer forint, az USA-ban 400-800 dollár is lehet. Az IBSSA nevével is fémjelzett különböző tanfolyamokra óriási a túljelentkezés, Varga tapasztalatai szerint nyolc-tíz helyre sokszor kétszáznál többen próbálnak bejutni. Túl fiatalon, élettapasztalatok nélkül nem is érdemes próbálkozni, ellenben sok 30-40 év közötti személy sikeresen végzi el a tanfolyamokat, a legidősebb sikeres jelentkezőjük egy 54 éves közelharcoktató volt, míg az abszolút korelnök - őt azonban el kellett utasítaniuk - egy 74 évesen jelentkező volt dunaújvárosi birkózó volt.

Az egymásra épülő kurzusokra egyenként fél évet és 280 ezer forintot kell szánni Magyarországon, a külföldi tanfolyamok költsége ennek akár három-négyszerese is lehet. Az IBSSA keretében Gödöllőn és Debrecenben alapfokú ejtőernyős kiképzést is lehet kapni - három nap, legalább három ugrással 400 dollár -, de a képzések többsége hangsúlyozottan nem katonai jellegű. Noha az "iparág" vezetői közt katonák is vannak - Gyenes a hadnagyi rangig vitte a magyar honvédség legkeményebbnek tartott alakulatánál, a Furkó Kálmán vezette szolnoki mélységi felderítőknél, s hajdani parancsnoka ma cégének egyik igazgatója -, jellemzőbb a "civil" háttér és az élsportolói múlt. Azt a HVG által kérdezett szakemberek egységesen kiemelik, hogy nem "izomagyúakat" képeznek, a nemzetközi elismertségre is pályázó testőröknél a nyelv- és protokollismeret legalább olyan fontos, mint a fizikai felkészültség, hiszen - mint Popper mondta - gyakrabban szükséges tudni visszaköszönni, mint támadást elhárítani.

FAHIDI GERGELY