Kilenc év óta először választanak új elnököt a palesztinok

2 perc

2005.01.05. 06:44

Abból a célból, hogy meggátolják a többszörös szavazást, a választóknak jobb hüvelykujjukat kell a tintával megjelölni. Mindez 400, a világ minden tájáról érkező megfigyelő szeme előtt történik, s köztük lesz az egykori amerikai elnök, Jimmy Carter is.

A választásra jogosult, kereken 1,8 millió palesztin közül mindössze 1,3 millió regisztráltatta magát hivatalosan. Az érvényben lévő rendelkezéseknek megfelelően minden 17 év fölötti palesztin részt vehet Jasszer Arafat utódának megválasztásában.

A választók egyébként helyi idő szerint reggel 6 és este 18 óra között adhatják le voksukat Ciszjordánia - beleértve Kelet-Jeruzsálemet - és a Gázai övezet 16 választói körzetének több mint 1000 választási helyiségében.

A Palesztin Hatóság elnökének tisztjéért hét jelölt száll harcba. Az 1996 óta első palesztin elnökválasztás eredményei várhatóan hétfőre virradó éjjel lesznek ismertek, de a hivatalos végeredményt csak később teszik közzé. A győztes négy évre kap bizalmat a Palesztin Hatóság élén.

Az izraeli blokád miatt a palesztinok választási korlátozásoktól tartanak az általuk lakta területeken. Mindenekelőtt az Izrael által elfoglalt  Kelet-Jeruzsálemben számolnak korlátozásokkal, noha az izraeli hatóságok ott is engedélyezték a szavazást.

Abbász Kelet-Jeruzsálemben is kampányolhat? (Oldaltörés)

Izrael hajlandó megfontolni és támogatni annak lehetőségét, hogy a január 9-i palesztin elnökválasztás legnagyobb esélyesének tartott Mahmúd Abbász Kelet-Jeruzsálemben is kampánytevékenységet folytathasson - közölte egy magas rangú izraeli tisztviselő szerdán.
Az izraeli miniszterelnöki hivatal neve elhallgatását kérő munkatársa jelezte: ha a palesztin fél kéri annak engedélyezését, hogy a Palesztinai Felszabadítási Szervezet elnöke, Mahmúd Abbász kampányolhasson Kelet-Jeruzsálemben, pozitív elbírálásra számíthatnak Izrael részéről.
 
Az izraeli hatóságok a múltban soha nem engedélyezték a PFSZ előző vezetőjének, a novemberben elhunyt Jasszer Arafatnak, hogy betegye lábát Jeruzsálembe. Az említett izraeli tisztviselő ugyanakkor elmondta azt is, nem számítanak arra, hogy Abbász engedélyt kérjen a Jeruzsálem óvárosában álló Mecsetek terének meglátogatására. Ennek az az oka, hogy veszélybe kerülhetne az egyes szélsőséges fegyveres csoportok által életveszélyesen megfenyegetett Abbász biztonsága.

A Mecsetek terén, a Templomhegyen áll az al-Aksza mecset, amely Mekka és Medina után a muzulmán vallás harmadik legszentebb helyének számít. Ariel Saron izraeli miniszterelnök jóváhagyta, hogy az 1967-ben megszállt, majd annektált Kelet-Jeruzsálem palesztin lakosai részt vehessenek a január 9-i palesztin elnökválasztáson. A feltételek ugyanazok, mint az előző, 1996-os palesztin elnökválasztás esetében, azaz elvileg Kelet-Jeruzsálemben a palesztinok nyilvános helyeken nem folytathatnak kampányt, és öt postahivatalban adhatják majd fel szavazataikat.