Itt most az kezdődik, ami elől eljöttem – így élnek a magyarok Trump Amerikájában
Óceánon innen és túl egyaránt erőteljesen hat a propaganda, ami még egy nagyhatalomban is megosztottságot szül. Nehéz átfogó képet alkotni arról, milyen ma az Egyesült Államokban élni, a HVG ennek ellenére igyekezett feltérképezni a helyzetet: megszólaltattunk egyetemistát, könyvelőt, világbankost és ablaktisztítót is. Bár továbbra is a lehetőségek országaként tekintenek az USA-ra, akadtak, akik attól tartanak, hogy épp azok a jelenségek szivárognak vissza a mindennapjaikba, amelyek elől egykor elmenekültek Magyarországról.
Huszonöt évvel ezelőtt Edit összepakolta mindenét, ami belefért pár bőröndbe, majd átrepült az Atlanti-óceán felett, hogy az Egyesült Államokban kezdjen új életet. Őt is vonzotta az amerikai álom ideája, amit a Modern családtól kezdve a Jóbarátokon át A legnagyobbb showmanig rengeteg sorozat és film is felidéz. Azonban nem kell túl mélyre ásni ahhoz, hogy rátaláljunk egy másik Amerikára, ahol csoki helyett lőszereket árusító automatáknál költhetjük el a pénzünket, és a lakosság lélekszámához képest is rendkívül gyakran történnek halálos áldozatokkal járó lövöldözések.
Folytatva a sorozatot – Románia, Finnország és Spanyolország után – most arra voltam kíváncsi, hogy érzik magukat a magyarok Donald Trump Amerikájában, főleg az elnök bevándorlóellenes politikájának árnyékában. Márciusban arról írtunk: magyarok százai is az illegális bevándorlók sorsára juthatnak az USA-ban, őrizetbe vehetik és kitoloncolhatják őket. Ennek fényében kissé meglepetten tapasztaltam, miután tucatnyi kint élő magyarral beszélgettem, hogy a többségük Trump-szavazó, aki tőle várja a jobb életet.
„Biztos vagyok abban, hogy Trump alatt minimum megáll a további süllyedés, és lépésről lépésre emelkedni fog az életszínvonal” – írták egy Amerikában élő magyarokat gyűjtő, 13 ezer taggal rendelkező Facebook-csoportban. Az állítással többen is egyetértettek, sőt érdeklődésemre válaszul volt, aki megkért, írjam meg: „Amerikában imádjuk Trumpot”. Szerencsére olyanok is akadtak, akik ennél bővebben is kifejtették a véleményüket külön üzenetben, így összesen 8 emberrel tudtam beszélgetni a hatalmas ország különböző államaiból.
Óriási különbségek az államok között
Már amikor a spanyolországi helyzetet vizsgáltam, akkor is többen felhívták a figyelmemet arra, hogy hatalmas különbségek vannak az egyes tartományok között. A 340 millió lakosú USA-ban, ahol a népszámlálási adatok szerint 1,3 millió magyar származású ember él, még nagyobb eltérések vannak az életkörülmények között államonként. Ezért is örülök, hogy tudtam beszélni magyarokkal Texasból, Pennsylvaniából, Floridából, New Yorkból, Washingtonból és Iowából is.

Elsőként azt szűrtem le, hogy mennyire éles a politikai helyzet az óceánon túl is. A már tíz éve Houstonban, Texasban élő Tamás azzal kezdte a beszámolóját, hogy háromszor szavazott Trumpra. Ő már nyolc éve dolgozik az olaj-gáz-vegyianyag iparágban, és bizakodó: „Szerintem nem lenne nehéz másik állást találnom, ha újra keresnem kellene”.
Tamás szerint a lakhatást sem nehéz megoldani Houstonban, ha az embernek van egy viszonylag jó állása, de kiemelte, hogy ezen a téren is lényegesek a különbségek államonként. Ezt maga is megtapasztalta, ugyanis élt már Dél-Kaliforniában is, ahol szerinte munkát és megfizethető otthont is nehezebb találni, míg Texasban egyszerűbb beruházni egy nagyobb és újabb ingatlanba. Ingatlanos oldalakon nézelődve Dallasban például 260 ezer dollárért már találni egy 110 négyzetméteres, jó állapotú házat, ami átszámítva nagyjából 95 millió forint. Mindez azért sem hangzik rosszul, mert évente az átlagfizetés 68 ezer dollár körül mozog a texasi városban – tehát szűk négy évi átlagfizetés elég egy nagy ház kifizetésére.