Magyar háborús bűnösre bukkantak Ausztráliában

1 perc

2005.01.17. 08:27

Magyar háborús bűnöst talált a jeruzsálemi székhelyű Simon Wiesenthal Központ. Az Ausztráliában élő Charles Zentai katonatisztként 1944 novemberében állítólag részt vett egy zsidó fiatalember megölésében. Zentai tagadja a vádakat, s kész Magyarországra jönni.

A központ felszólította a magyar és az ausztrál hatóságokat, hogy az ügyet gyorsított ütemben vizsgálják ki. Charles Zentairól egyéb részletet nem hoztak nyilvánosságra, hangsúlyozták azonban, hogy a magyar férfi bűnösségét bizonyító, részletes dokumentáció áll rendelkezésükre.

Zentai ugyanakkor a Nine Network nevű televíziós csatornának nyilatkozva tagadta a vádakat. Állítása szerint nem ismerte a meggyilkolt fiatalembert. Hozzátette: ha kell, kész hazatérni Magyarországra, hogy tisztázza magát. Fia úgy nyilatkozott: bizonyítani tudja, hogy apja a vádban szereplő dátum előtt egy nappal már elhagyta több száz emberrel együtt Magyarországot.
 
Chris Ellison ausztrál igazságügy-miniszter hivatala eközben közölte: folyik a szövetségi rendőrség vizsgálata a Zentai elleni vádakról. Philip Ruddock ausztrál főügyész emlékeztetett arra, hogy kiadatási egyezmény van érvényben Ausztrália és Magyarország között, de az eljárás lefolyásának gyorsaságáról és annak jellegéről nem tudott állást foglalni, mert az ügy egyelőre a szövetségi rendőrség kezében van.

"Örvendetesnek tartjuk, hogyha bármilyen későn is, és bármilyen körülmények között is, de a háborús bűnösre rá tudják bizonyítani bűnösségét. Ezek el nem évülő bűnök, ez alól nincs mentség, és nem lehet menekülni az idővel" – reagált közleményben a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), hozzátéve, hogy a szervezet nem vett részt az akcióban.

Mint ismert, a Simon Wiesenthal Központ igazgatója július közepén bejelentette, hogy Magyarországon is elindítják az Utolsó esély elnevezésű akciót a még élő náci háborús bűnösök felkutatására. A nyomravezetők 10 ezer euró „kompenzációban” részesültek volna.

Ezt követően azonban az adatvédelmi biztos közölte, hogy idegen országba nem lehet magyar állampolgárok adatait továbbítani. Ennek hatására július 26-án Beer Iván, a Magyarországi Holokauszt Emlékalapítvány elnöke Magyarországon felfüggesztette az akciót, s erről tájékoztatta Izraelt. A Simon Wiesenthal Központ viszont közölte: ennek ellenére eltökélt szándéka, hogy folytassa az akciót.