Kortárs zenei fesztivál a Trafóban

6 perc

2005.02.22. 17:50

E heti ajánlatunkban ott a Nyitott Műhely filmes sorozata, illetve a több évadon átívelő Európai Kortárs Drámaszemle. Százötven könyv ad képet a magyar könyvtervezés jelenlegi állapotáról, az idei Making New Waves.hu fesztiválon pedig ott lesznek a magyar kortárs zene legfiatalabb szerzői. Programok egész hétre.

Film
Bújócska

Misztikus thriller a Hatodik érzék stílusában. Az egyre reménytelenebb helyzetek közben lassan fokozódik a feszültség - a design, a megvilágítási trükkök, a speciális kameramozgatás, a hangok és a zene eszközeivel. A film első kétharmadát egyfajta pszichologizáló hangulat jellemzi, mialatt egy hajszálnyit se lankad a figyelmed. A film végén pedig megállíthatatlanul beindul az akció és a hideglelés. Mindez Robert De Niro főszereplésével, aki most teljesen új jellemet alakít.

Színes feliratos amerikai thriller, 100 perc, 2005
R.: John Polson
Szereplők: Robert De Niro, Dakota Fanning, Elisabeth Shue, Amy Irving

Aviator

Tizenegy kategóriában jelölték
Howard Hughes-ról, Hollywood legendás alakjáról, filmjeiről és életmódjáról, üzleti sikereiről és hódításairól egyaránt híres-hírhedt különcről Martin Scorsese, Hughes filmjeinek lelkes rajongója készített több évtizedet felölelő, tucatnyi sztárt felvonultató, látványos szuperprodukciót. Scorsese filmje Howard Hughes (1905-1976) életének korai szakaszát öleli fel, azt a bő két évtizedet, melynek során az apja vállalkozását megöröklő fiatalemberből dúsgazdag üzletember, egy milliárdokat érő birodalom ura lett, amelynek ugyanúgy részét képezték a kaszinók és olajérdekeltségek, mint a filmkészítés és a repülés. A filmet tizenegy kategóriában jelölték Oscar-díjra 2005 januárjában!

Színes feliratos amerikai-japán-német filmdráma, 170 perc, 2004
R.: Martin Scorsese
Szereplők: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, Alec Baldwin

Nyitott Műhely: három filmes sorozat

Buster Keaton Filmklub - kéthetente hétfőn

Mi a különbség Keaton és más filmes közt? Ő csakugyan lezuhant a sziklák tetejéről, több száz méter magasról a tóba; csakugyan szerelmi viszonyban volt a lánnyal, artistaként ugrándozott a robogó vonat tetején, s csakugyan majdnem belefúlt a tajtékzó hegyi folyóba. "Filmeztétek?" - volt az első szava, ahogyan mégis kikászálódott a vízből. Szerencsére igen, benne is van a jelenet a filmben. Ám elhitette velünk, hogy mindez csak játék, szót sem érdemel.
A beszélgetéseket vezeti: Barna Gábor Botond

James Joyce és a film - minden hónap második csütörtökén

A Magyarországi James Joyce Társaság klubest-sorozata, amely James Joyce életművének filmes vonatkozásait igyekszik feltérképezni. Vezeti: Takács Ferenc, a Magyarországi James Joyce Társaság elnöke. Havonta egy-egy alkalommal összesen 6 filmet vetítenek, 19.00 órai kezdettel, májusban kivételesen két alkalommal.

Végsőfilm Klub - kéthetente hétfőn

Beteljesült és beteljesületlen emberi sorsok kerülnek előtérbe. Nagyszerű fényírók világítják meg az emberi esendőséget, de válasszal nem mindegyikük szolgál. Ugyanakkor a művészi erő, sok esetben a naturalisztikus, vagy éppen szürreális látásmód örök tanulsággal szolgálhat a néző számára. Nemcsak a filmekről, hanem minden egyébről hallhatunk ezeken az estéken. Az érdeklődők a jó filmeken túl további élményekre is számíthatnak, hiszen nemcsak a filmeket ismerhetik meg, hanem a meghívott alkotók, szakértők véleményét.

Színház
Európai Kortárs Drámaszemle


Felolvasó-színházi előadás. Folytatódik a több évadon átívelő Európai Kortárs Drámaszemle című sorozat a Miskolci Nemzeti Színházban. A kortárs német, francia, skandináv drámák után az idei szezonban az angol dráma meghatározó egyéniségei kerülnek terítékre. Az angol dráma elmúlt negyedszázada akár három női névvel is fémjelezhető, a szerzőnők előretörése világjelenség: Caryl Churcill, Sarah Kane és Lucy Prebble. Három angol nő, három kiváló és sikeres szerző, akik - nemcsak hazájukban - utat találtak szélesebb közönségükhöz. A kortárs angol drámát az ő munkásságukon keresztül mutatja be a színház korunk társadalmi és szociális problémái iránt érdeklődő, a világ távoli pontjain zajló történésekre is érzékenyen figyelő kortárs nézőknek.

Miskolci Nemzeti Színház - Csarnok, 2005. február 26. 20:00

Kiállítás
Kőcirkusz - Pierre Székely grafikái és szobrai

Pierre Székely Péternek 4 kontinensen 100 köztéri szobra áll. Japánban, ahol szobrainak legnagyobb gyűjteménye található - köztük 10 méteres óriásalakok - teret neveztek el róla, mindenhol megemlítve magyar származását. Budapesten két köztéri szobra áll a Nagyvárad téren, illetve a Francia Kulturális Intézet előtt, Pécsett, a Kőkertben 10 alkotása látható. Pierre Székely Péter elsősorban szobrászként vált ismertté, de hatalmas grafikái életműve, és jelentős építészi tevékenysége is. Lakóházakat, templomot, sőt egy teljes üdülőfalut is tervezett. Ez utóbbi kettőt két lakóházzal egyetemben a francia nemzeti építészet kiemelkedő alkotásának tartják, s ezért makettjait a Pompidou Központ őrzi.

Francia Intézet, Budapest, Fő utca 17., február 25-éig

Kiállítások, koncertek (Oldaltörés)

KakukkFiók - magyar könyvtervezők munkái

A Magyar Iparművészeti Egyetem és a Plusminus vizuális intelligencia fórum közös kiállítása az elmúlt évtized legszebb könyveiből válogat. Milyen a jó könyvborító? – amelyik eladja a könyvet, vágja rá a kiadó, a kereskedő. De, hogy milyen is az a bizonyos látvány, amely betöltheti ezt a célt, annak megfogalmazása már korántsem ilyen egyszerű. Egy könyvborítóban számtalan szándék, számtalan jellemző sűrűsödik. Összegződik benne természetesen a könyv tartalma, az író szándéka, a kiadó elvárása, a nyomda képessége és az olvasó vásárlási szokása.

Magyarország legizgalmasabb könyvtervezőinek megvalósult munkái mellett olyan tervekből is válogat, amelyek ilyen vagy olyan okból a tervező fiókjában maradtak.  150 könyv – építészeti, képzőművészeti és fotóalbum, verses kötet, bestseller, saját kiadású kísérleti könyvecske – hivatott képet adni a magyar könyvtervezés jelenlegi állapotáról. A tipográfia mesterei, a legnagyobb kiadók vezető tervezői és pár éve végzett friss diplomás grafikusok bár egészen különböző helyzetben és igen változatos vizuális nyelven fogalmazzák meg gondolataikat, mégis a tervezéshez kapcsolódó történeteikben sok a közös.

Ponton Galéria, Budapest, Batthyány utca 65., február 25-től március 20-ig

Posta és távközléstörténeti kiállítás

Idén lenne 157 éves a telefon feltalálója: 1847-ben Edinburgh-ban, március 3-án született Alexander Graham Bell, aki 1876-ban feltalálta a messzeszólót, amit ma telefonnak nevezünk. Az új technika jelentős változást hozott az egész világon. Erről, és a távközléstől elválaszthatatlan postatörténetről láthatunk érdekes kiállítást Debrecenben.

Delizsánsz Kiállítóterem, Debrecen, Múzeum u. 3., december 31-ig.

Rajta! Rajta! - I. világháborús jelvények és kitüntetések

A szegedi 5-ös huszárok jelszavát választották annak az I. világháborús jelvény és kitüntetés kiállítás címének, amelyet az ismert szegedi magángyűjtő, Hajdu Béla gyűjteményéből rendezett Nagy Ádám muzeológus.

A jelvények alapfeladata a hadseregben a megkülönböztetés megkönnyítése. A kis ábrák ugyanis egy pillantás alatt informálják a szemlélőt a fegyvernemekről, a katonai rangokról, illetve az összetartozásról. Rangos tárgyakról van szó - s nem csak a kitüntetések esetében - hiszen művészek tervezték, kivitelezték az egyes eseményeket népszerűsítő plaketteket, érmeket is. Az apróbb jelvényeket préseléssel, illetve öntéssel állították elő különböző fémekből - a hadi fémtől az ezüstig. Egészen különleges megjelenésűek a színes, zománcos, esetenként festett zománcképes jelvények.

Szeged, Fekete-Ház, február 17. - április 10.

Koncert
Making New Waves.hu - kortárszenei fesztivál
a Trafóban

Elég kis országban élünk ahhoz, hogy a magyar zeneszerzők, és főleg a fiatalabbak személyesen ismerjék egymást. Ennek ellenére ritkán adódik lehetőség arra, hogy egyszerre ennyi szerzőt ismerjen meg a közönség. A 2005-ös Making New Waves.hu alkalmából színpadra lépő fiatal zeneszerzők szerepeltek már közösen fesztiválokon, de most együtt, egy helyen, a Trafóban mutatkozhatnak be. Ami biztos, a fesztivál vissza nem térő alkalom, hogy felmérjük, mi köti össze és mi különbözteti meg a magyar kortárs zene legfiatalabb generációját.

A fesztivált a Trió Lignum fafúvós-együttes nyitja meg. A szólistaként is jól ismert muzsikus-egyéniségek – Klenyán Csaba, Lakatos György, Rozmán Lajos – alkotta trió híres "zeneszerzőbarát" attitűdjéről. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy repertoárjuk jelentős részét a számukra komponált darabok alkotják (Trafó, február 24. 20:00). Fellép még a De Ereprijs Orchestra, a kortárs zene iránt elkötelezett holland együttes (Trafó, február 25. 20:00).


Bartók Music Club: Balázs Elemér Group

Balázs Elemér Gruop
Balázs Elemér Magyarország egyik legelismertebb jazzdobosa 3 éve alakította a zenekart, hat olyan zenészt hívott meg akik egyébként egyenként is elismertek. Ezért hívják őket szupercsapatnak. Két lemezük jelent meg eddig: Around the World és Our worlds beyond. Nemzetközi porondon is letették névjegyüket. Koncerteztek Berlinben, Hágában, Londonban, Bécsben rendkívül nagy sikerrel. A csapat egyéni hangzásvilágra törekszik meghatározója a női és a férfi énekhang tökéletes kontrasztja. Zenéjükben etno alapú autentikus népdalok alkotnak érdekes mixet a saját kompozíciókkal.

Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza,
Dunaújváros Bartók Béla tér 1.,
február 28. 19:00