Bajram Kosumi Koszovó új kormányfője

2 perc

2005.03.23. 12:34

A koszovói parlament szerdán nagy többséggel Bajram Kosumit választotta tartományi kormányfőnek Ramus Haradinaj utódjául, akit háborús bűntényekkel vádolt meg a hágai Nemzetközi Törvényszék.

Kosumit a leköszönt Haradinaj nevezte meg utódjául, mielőtt március 8-án önként elutazott volna Hágába. Ibrahim Rugova tartományi elnöknek nem volt ez ellen kifogása. A 44 éves újdonsült miniszterelnök a Haradinaj vezette Szövetség Koszovó Jövőjéért (AAK) nevű párt alelnöke. A parlament előtti Kosumi azt hangoztatta, hogy a Haradinaj-kabinet programját fogja tovább vinni, s törekedni fog ara, hogy kabinetje ugyanolyan lendülettel foglalkozzék a problémákkal és a koszovói rendezési terv végrehajtásával, mint az előző.

Fő célként Koszovó függetlenségének elnyerését nevezte meg, s ebben nincs semmi meglepő, hiszen minden koszovói albán párt programjában ez a követelés áll az első helyen. Az újdonsült kormányfő külön említést tett a menekültek visszatéréséről, azt mondta, hogy e probléma rendezésének a kormány "külön figyelmet fog szentelni, mivel elidegeníthetetlen joga az embereknek, hogy visszatérjenek otthonukba".

Két személy kivételével nem változott az új kormány összetétele. Új ember került a munkaügyi tárca élére (a korábbi miniszter a Haradinaj elleni vádemelés miatt mondott le), illetve a környezetvédelmi minisztérium élére, amelyet Kosumi vezetett.

A belgrádi média szerint a voksolás előtti kétórás vita híven tükrözte Hasim Thaqi és Haradinaj ellentétjeit. A Thaqi vezette ellenzéki Koszovói Demokrata Párt képviselői semmittevéssel vádolták a Haradinaj-kormányt, azt vetetették a miniszterek szemére, hogy "irodáik renoválásában érték el a legnagyobb sikert". Parlamenti vizsgálóbizottság megalakítását követelték tisztázandó, milyen "nagy és sötét ügyekbe" mártották be magukat a miniszterek, s hogy tagjai-e olyan terrorista és félkatonai szervezeteknek, amelyek a közelmúltban több erőszakcselekményt hajtottak végre, és pokolgépes támadást kíséreltek meg március 15-én Rugova ellen Pristina központjában.

Kosumi azonnal javasolta a parlamentnek, hogy határozatban kérje Hágától Haradinaj szabadlábra helyezését pere kezdetéig. Máig nem világos, hogy ki kezeskedne a vádlottért, mivel a hágai törvényszék statútuma szerint a bíróság csak szuverén államok jótállását méltányolhatja.

Haradinajt, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) egykori regionális parancsnokát 17 rendbeli emberiesség elleni bűncselekményért - polgári személyekkel szemben elkövetett gyilkosságok, nemi erőszak, embertelen bánásmód, jogtalan fogvatartás, üldözés, deportálás elkövetéséért - teszi felelőssé a hágai törvényszék, ezenkívül terhére rója a háborús törvények és szokások húszrendbeli megsértését is.