Szétszedik a HUN-REN kutatóhálózatot: négy központ az ELTE-hez kerül
Még kérdés, hogy az akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Tucatszám hozná haza a tudósokat külföldről, Magyarországot az innovációs élbolyba repítené a kormány új szervezete. A formátum ismerős: ez az, amiben az állami források elveszítik közpénz jellegüket. Az Élvonal-programban Krausz Ferenc Nobel-díjas tudós lesz a mindenről döntő csapatkapitány.
Nem éppen szerény célkitűzések olvashatók abban a parlamenti szavazásra váró törvénytervezetben, amelynek elfogadása után Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vezetésével tervezi létrehozni a Kulturális és Innovációs Minisztérium az Élvonal Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítványt.
Ilyen például a „feltörekvő és már ma is világhírű hazai és külföldi kutatók Magyarországra vonzása”, továbbá a világhírű tudósok körül felépülő „tudásközpontokban születő tudományos eredmények magyar kisvállalatok keretében történő piacra vitelének elősegítése”. A leendő szervezet harmadik célja a matematika, a fizika és az informatika területén a tehetségek felkutatása és támogatása már az általános iskola végétől.
A törvénytervezet benyújtása után tartott sajtótájékoztatón – amelyre lapunkhoz hasonlóan valószínűleg a többi független szerkesztőséget sem hívták meg – kiderült, hogy az alapítvány központjának építése a tervek szerint már idén ősszel elkezdődhet Budapesten, a szintén Krausz Ferenc érdekeltségébe tartozó Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) mellett.
Még kérdés, hogy az akadémiai ingatlanegyüttes is átkerül-e.
Budapest megkapta az azonnali jogvédelmet is.
Ellenzéki össztűz zúdult a Parlamentben a miniszterelnökre.
Ahogy ígérték, az Európai Bizottság bemutatta az orosz gáz és olaj importjának megszüntetésére vonatkozó javaslatát.
A hatóságok vizsgálják, hol kaphatta el a súlyos betegséget.