Magyar kutató- és mentőcsoport utazik Indonéziába

1 perc

2005.03.29. 12:43

Tizenkét fős kutató- és mentőcsoport indul útnak kedden két mentőkutyával a földrengés sújtotta Indonéziába - közölte Pavelcze László, a Magyar Speciális Mentők vezetője, aki maga is a csoport tagja.

A kutató-mentő munkára a jakartai kormánytól kaptak a felkérést, amit a magyar Külügyminisztérium közvetítésével kaptak meg. Az egészségügyi és műszaki szakemberekből álló magyar csoport a Ferihegyi repülőtérről kedden késő délután indul útnak Jakartába.

Pavelcze szerint egyelőre nem tudják, pontosan hol végzik majd a munkát, a kijelölt helyszínről megérkezésük után kapnak tájékoztatást. Arra a kérdésre válaszolva, várhatóan meddig maradnak Indonéziában, a speciális mentők vezetője kiemelte: a kutatás-mentés általában hét-tíz napig tart.

Legkevesebb négyszáz halottja van a nagy erejű indonéziai földrengésnek, amely helyi idő szerint hétfő éjszaka következett be az indonéziai Szumátra sziget közelében. A Szumátra közelében fekvő Simeuluén mintegy százan váltak a földrengés áldozatává - mondta Mulya Hasjmy, az indonéz egészségügyi minisztérium Aceh tartománybeli illetékese.

Korábban Jusuf Kalla, az ország alelnöke azt mondta egy rádiónyilatkozatában, hogy a hétfői erőteljes földrengés halálos áldozatainak száma 1000 és 2000 között lehet Nias szigetén.

A hétfő éjszakai, a Richter-skálán mérve 8,7-es fokozatú földmozgást néhány órával később két nagy erejű utórengés követte. A térséget karácsonykor sújtó 9,2-es földrengéssel ellentétben a mostani természeti csapás nem gerjesztett különösebben heves szökőárt, mint azt várták. A térségben cunamiradót is elrendeltek.