Japán nem ijedt meg az észak-koreai rakétakísérlettől

2 perc

2005.05.02. 08:43

Nem jelent közvetlen fenyegetést a japán nemzetbiztonságra az a rakéta, amelyet a jelentések szerint előző nap indítottak Észak-Korea keleti partvidékéről a Japán-tengerre - közölte hétfőn a japán nemzetvédelmi ügynökség.

© AP
Japánnak meg kell bizonyosodnia a rakétakísérlet tényéről, ám vélhetően egy nagyon rövid hatótávolságú rakétáról van szó, amely nem nevezhető közvetlenül fenyegetőnek - mondta a nemzetvédelmi ügynökség szóvivője. Az amerikai hadsereg előző nap tájékoztatta Japánt, hogy Észak-Korea vasárnap rövid hatótávolságú rakétát indított a Koreai-félsziget és Japán között található Japán-tengerre.

Észak-Korea már többször hajtott végre rakétakísérletet rövid hatótávolságú rakétákkal, legutóbb 2003 márciusában. 1998-ban élénk nyugtalanságot váltott ki Tokióban, hogy a kommunista ország átlőtt egy nagy hatótávolságú rakétát Japán felett.

Az észak-koreai nukleáris programról szóló nemzetközi tárgyalások csaknem egy éve elakadtak, ez feszült légkört teremtett Phenjan körül. Andrew Card fehér házi stábfőnök előző nap úgy nyilatkozott, hogy Phenjan esetleg elrettentésnek szánja ezeket a kísérleteket, vagy csak fel akarja magára hívni a figyelmet.

Földalatti nukleáris kísérlettől tartanak (Oldaltörés)

Washington mindazonáltal közölte, hogy különböző amerikai intézmények még ellenőrzik az értesülés valódiságát, egyúttal figyelmeztette szövetségeseit: elképzelhető, hogy Észak-Korea földalatti nukleáris kísérletet hajt végre.

Az atomerőmű légifelvétele
© AP
A rakétaindítás híréről először a Kyodo japán hírügynökség számolt be meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva, s közölte az NHK japán televízió is. A televízió tudni vélte, hogy a rakéta száz kilométerre hatolt be a Japán-tenger fölé. Egy magas rangú amerikai tisztségviselő szerint Észak- Korea már pénteken is megpróbálkozott egy kilövéssel, de az nem sikerült.

Bécsben névtelenséget kérő diplomaták szombaton közölték: az Egyesült Államok figyelmeztette szövetségeseit, hogy Észak-Korea földalatti nukleáris kísérletet hajthat végre júniusban. Az információt részben műholdas felvételek alapján gyűjtötték össze.

Az amerikai figyelmeztetés tükrözi azt az erősödő amerikai félelmet, hogy Észak-Korea lépéseket tesz atomfegyver kifejlesztésére, miután dél-koreai jelentések szerint Phenjan leállította a jongbjoni központ öt megawattos reaktorát. Ez arra utalhat, hogy össze akarják gyűjteni benne az atomfegyverhez használatos plutóniumot.

Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes figyelmeztette Észak-Koreát: egy nukleáris kísérlet tovább bonyolítaná a Phenjan nukleáris programjáról folyó, jelenleg felfüggesztett hatoldalú tárgyalásokat. A két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével folyó pekingi megbeszélések három forduló után tavaly júniusban holtpontra jutottak.

Az amerikai hírszerzés szerint Észak-Koreának néhány atombombája lehet, továbbá olyan, még nem tesztelt két és háromfokozatú rakétái, amelyek képesek elérni az Egyesült Államok területét.