Kártérítés jár az Andor utcai ingatlantulajdonosoknak
A Fővárosi Bíróság jogerősen kimondta, hogy kártérítés jár az Andor utcai ingatlanok tulajdonosainak a megnövekedett forgalom okozta értékcsökkenés miatt. A főváros a 300-400 ingatlantulajdonosnak akár 5-6 milliárd forint kártérítést is kifizethet.
Másodfokon is pert nyertek az Andor utcai lakók a főváros ellen, a keresetet a megnövekedett forgalom által okozott károk megtérítése miatt indították - mondta Munkácsi Imre, a környéken lakó egyik felperes. A közelmúltban hozott másodfokú döntés megerősítette az elsőfokú bíróság ítéletét és kimondta, hogy a fővárosi önkormányzat kártérítési felelősséggel tartozik az érintett 300-400 ingatlan tulajdonosának.
Az elsőfokú bíróság által felkért szakértő 10-30 százalékos értékcsökkenést állapított meg a környékbeli ingatlanokban, ami lakásonként 1-4 millió forintot is jelenthet. Ezen kívül a másodfokú bíróság felhívta az elsőfokú bíróságot arra, hogy vegye figyelembe a károk megállapításánál a levegőszennyeződést, a zajt és az egészségkárosító hatásokat is.
A főváros a 300-400 ingatlantulajdonosnak akár 5-6 milliárd forint kártérítést is kifizethet - mondta Kupper András, a Fővárosi Közgyűlés Fidesz-MKDSZ-frakciójának vezetője. A főváros a Lágymányosi-híd beruházása kezdetén az eredeti tervek szerint a híd forgalmát a Hamzsabégi útra terelte volna, de a lakók tiltakozása ezt meghiúsította. Az M1-es és az M7-es közös szakaszának forgalmát így az Andor utcára kellett terelni, s most "autópályányi forgalom" áramlik át a kertvárosban lévő kétsávos úton.
Kupper felhívta a figyelmet arra is, hogy annak idején a főváros sem vitatta a lakások értékcsökkenésének tényét, ám Demszky Gábor 1998 óta adós az erről szóló határozat végrehajtásával. "A városvezető SZDSZ-MSZP-koalíció napirendre sem akarja venni az ügyet" - vélekedett Kupper András, aki hozzáfűzte, amennyiben Demszky Gábor a közeljövőben megegyezne az érintett lakókkal, 1-1,5 milliárd forinttal csökkenne a kártérítés összege.