A vártnál magasabb az infláció

1 perc

2005.06.14. 07:23

A fogyasztói árak az idén májusban 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

Az elemzők májusra 3,38 százalék körüli 12 havi és 0,388 százalékos havi inflációt vártak. Májusban a szezonálisan kiigazított "alapdrágulás" 0,1 százalék volt, a maginfláció 2004 májusához viszonyítva 2,2 százalékot tett ki. Az év első öt hónapjában 3,6 százalékkal emelkedtek az árak. Az idén áprilisban a fogyasztói árak 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly májusban 7,6 százalékkal emelkedtek az árak 2003 azonos időszakához viszonyítva.

A piaci várakozásokat ugyan kismértékben meghaladó, ám az MTI által megkérdezett elemzők szerint nagyon kedvező májusi inflációs adat további, 25 bázispontos kamatcsökkentéshez adhat teret a Monetáris Tanács jövő hétfői ülésén.

Az elemzők a várakozásokat meghaladó havi adatot a szezonális élelmiszerek jelentős drágulásának tulajdonították. Felhívták a figyelmet a maginfláció kedvező alakulására, a szezonálisan kiigazított alapdrágulás az áprilisi 2,6 százalékról 2,2 százalékra csökkent.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője elmondta: az árstabilitást elérő maginfláció alakulása is tükrözi, hogy a májusi áremelkedési ütem egyszeri tételek miatt lett magasabb a vártnál. Hozzátette, hogy a többi tétel a várakozások szerint alakult. Az elemző szerint a konszenzust meghaladó inflációs adatnak nem lesz negatív piaci hatása.

A maginfláció alakulását emelte ki Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Rt. elemzője is, aki nem a fogyasztói áremelkedés mértékére, hanem annak továbbra is csökkenő trendjére hívta fel a figyelmet. Úgy vélte, az adatok jól tükrözik, hogy nincs komolyabb inflációs nyomás, és ez teret nyújt a jegybanknak a további, az elemző szerint várhatóan 25 bázispontos kamat csökkentéshez. Ezt támasztja alá a megfelelő piaci környezet, az erős forint és az állampapír hozamok csökkenése is - mondta. Az elemző a nyári hónapokban 3,5 százalékos, az év végén 4 százalék körüli inflációra számít.