Véget ért a Live 8, a politikusokon a sor

4 perc

2005.07.03. 07:10

Minden idők legnagyobb, földrészeken átívelő szegénységellenes koncertsorozata zajlott közép-európai idő szerint szombat reggeltől vasárnap hajnalig világszerte. Tokióban, Johannesburgban, Berlinben, Londonban, Párizsban, Rómában, Torontóban, Moszkvában és Philadelphiában a világ legnagyobb rock- és popsztárjai léptek fel.

Madonna és egy afrikai lány, akit az 1985-ös
Live Aid mentett meg
© AP
Paul McCartney és a U2 Bonóval, Mick Jagger, Elton John, Madonna, Bon Jovi és nem utolsósorban a csak erre az alkalomra huszonnégy év után feloszlását követően újra összeállt Pink Floyd azért zenéltek, hogy kifejezzék szolidaritásukat Afrika szegényeivel, akik közül a legfrissebb adatok szerint naponta mintegy ötvenezer veszti életét.

A megszámlálhatatlan világsztár részvételével, elsősorban a Live Aid-koncertek fő szervezője, Bob Geldof ír rockzenész felhívására meghirdetett Live 8 koncertsorozat és az azt kísérő demonstrációk célja a nemzetközi közvélemény - mindenekelőtt a nyolc vezető ipari hatalom (G8) jövő héten Skóciában összeülő állam- és kormányfőinek - figyelmeztetése volt arra, hogy az 1985-ös Live Aid-koncertek óta csak romlott a legszegényebb fejlődő térség, főleg Afrika helyzete.

Bono, a U2 frontembere a londoni koncert nyitányán azt üzente a G8-csúcs részvevőinek: írjanak történelmet azzal, hogy átadják a szegénységet a történelemnek. Ez az üzenet, azaz a Make Poverty History az egész rendezvénysorozat fő mottója volt.

Számos magas rangú politikus, köztük Kofi Annan ENSZ-főtitkár vagy Nelson Mandela volt dél-afrikai elnök személyes jelenlétével fejezte ki szolidaritását a koncertsorozat céljaival. Az ENSZ első embere azt kiáltotta a londoni közönségnek, hogy "ti vagytok az igazi Egyesült Nemzetek!" A világszervezet vezetője Londonban reményét fejezte ki, hogy a milliókat megmozgató rendezvénysorozat hozzájárulhat a világ megváltoztatásához, a vezető ipari országok lelkiismeretének felkeltéséhez, s a szegénység és a nyomor mérsékléséhez a fejlődő világban, elsősorban Afrikában.

A koncertsorozat közép-európai idő szerint szombat reggel Tokióban kezdődött, s az Egyesült Államok keleti partján, Philadelphiában, több mint egymillió zenerajongó előtt, a soulzene koronázatlan királya, Stewie Wonder csodálatos, húszperces előadásával vasárnap hajnalban ért véget.

Live 8: nem mindenkinek tetszett
Egyedül a G8 mentheti meg a világot?

A Live 8 koncerteken szó sem esett arról, hogy a neoliberalizmusnak vannak alternatívái. A sztárok kvázi Afrika nevében könyörögtek a G8 országok vezetőihez, aminek van egy kínos üzenete: egyedül Bushék menthetik meg a világot. Azt a világot, amit egyébiránt ők tettek tönkre. A Live 8 legitimálja őket – George Monbiot brit publicista Edinburghban, az alternatív G8 csúcson elmondott szavait az indymedia.hu idézi. Az ellencsúcsot globalizáció-kritikus szervezetek tartják a vezető hatalmak csúcsértekezletére reflektálva.

A Live 8 koncertek - ismerteti a nyilatkozatot a magát alternatív média központként definiáló hazai hírportál - és a velük egy időben tartott Edinburgh-i tüntetés azt a látszatot keltették, mintha az ipari nagyhatalmak vezetői azért találkoznának Skóciában (Gleneagles), hogy megoldják a világ problémáit. De a G8-nak valójában az a funkciója, hogy a tagországok gazdasági növekedését egyengesse. A harmadik világ adósságát csak bizonyos feltételek fejében hajlandó elengedni. A feltétel a privatizáció.

Tehát a legfőbb probléma nem az afrikai adósság önmagában, hanem hogy a G8 vezetőinek kezében összpontosul a világ fölötti hatalom, és ezt a multinacionális vállalatok és a nagy bankok érdekében használják fel – magyarázta Monbiot, a The Guardian vezető publicistája.


Hangos figyelmeztetés (Oldaltörés)

A Pet Shpo Boys Moszkvában
a Vörös Téren
© AP
Az amerikai koncert többi sztárja, köztük Bon Jovi és a Destiny,s Child együttes, a pop-, a rock- és a soulzene legnagyobb művészei szolidaritást vállaltak a Bob Geldof szervezte rendezvénysorozat deklarált céljával.

A philadelphiai koncert szimbolikus "sztárja" a szervezők szerint ugyanakkor az 1776 július 4-én Philadelphiában aláírt amerikai Függetlenségi Nyilatkozat egyik megmaradt másolata volt, különös tekintettel arra az utalásra, amely szerint az afrikaiak - akiket ma a szegénység, az éhség, a malária és az AIDS tizedel - egyenlők az amerikaiakkal. "Az Egyesült Államok arra az eszmére épül, hogy minden ember egyenlő. Épp ezért a nyilatkozatot újra és újra kell olvasnunk, hinnünk kell ebben, s ez segít"- fogalmazott a világhírű színész, Chris Tucker.

A londoni Hyde Parkban, az óriásrendezvény legnagyobb koncertjén óvatos becslések szerint is 300 ezer néző mérföldekre hangzó üdvrivalgása kísérte Sir Paul McCartney, Sir Elton John, a Pink Floyd, Robbie Williams, a U2, Madonna, Mariah Carey, a The Who, a Coldplay és sok más előadó számait.

A tervezettnél két órával tovább tartott, és hajnalba nyúlt a londoni koncert.

Geldof és szervezőtársai a szombati brit sajtóban nyílt levelet tettek közzé a skóciai G8-csúcs részvevőinek címezve. Ebben azt üzenték a Nyolcaknak: a világ ugyanúgy követeli a naponta 50 ezer ember halálát okozó szélsőséges nyomor "abszurd igazságtalanságának" megszüntetését, ahogy annak idején követelte a rabszolgaság felszámolását, a női választójogot, vagy az apartheid eltakarítását.

A szervezők szerint a rendkívüli koncertsorozat iránti hatalmas érdeklődést, egyben a szloidaritást jelezte, hogy több mint huszonhat millió írásos - e-mail és sms - üzenet érkezett az Afrika megsegítését célzó kampány támogatására.