Kissé csökken az olajár
A pénteki drágulás után hétfő reggel csökkent a kőolaj ára a szabadpiacon.
Ecuadorban hétfőn tárgyalások kezdődnek a kormány és a lázadók között, és a termelés már napi 50 ezer hordó között van, ez a korábbinak az egynegyede. Az OPEC-tag Venezuela vállalta, hogy kölcsön formájában átmenetileg pótolja a kimaradó ecuadori termelést.
Noha karbantartási munkák miatt az északi-tengerről, Indiából és az OPEC-tag Nigériából is hiányzik némi termelés, a kereskedők úgy vélik, további árrekordokra a közeljövőben nem kell számítani, mert a piaci spekuláció túllőtt a célon a közelmúltban, már tartani lehet attól, hogy az olaj drágasága fékezni fogja a gazdasági növekedést és a vállalati profitokat, ami keresletcsökkenéshez vezethet.
A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, szeptemberi határidőre közép-európai idő szerint hétfő reggel hordónként (159 liter) 65,27 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) Szingapúrban folytatódó, elektronikus ACCESS jegyzésében, 8 centtel olcsóbb a pénteki New York-i zárónál.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta hétfő reggel hordónként 64,35 dollár volt a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE) a legközelebbi, októberi határidőre, 1 centtel olcsóbb a pénteki zárónál. Hajnalban előbb változatlan volt az ára a pénteki záróhoz képest, majd 1 centtel olcsóbb volt annál. Pénteken hordónként 64,36 dolláron zárt, 1,96 dollárral drágábban, mint csütörtökön. Csütörtökön 16 centtel, szerdán 2,52 dollárral, kedden 40 centte, múlt hétfő pedig 22 centtel olcsóbbodott, előtte pénteken 69 centtel drágult.
A Brent a legközelebbi határidőre az eddigi csúcsát augusztus 12-én napközben érte el, hordónként 66,77 dolláron. Előző rekordjai: augusztus 3-án napközben hordónként 61,26 dollár, augusztus elsején 60,98 dollár, szintén napközben, július 7-én 60,70 dollár, április 4-én 57,65 dollár, rendre napközben. A tavalyi utolsó árrekord október 27-én volt, 51,95 dolláron.