Elcsúszhat Törökország EU-csatlakozási tárgyalássorozata

1 perc

2005.10.03. 06:08

Az Európai Unió soros, brit elnöksége hétfőre virradó éjjel felfüggesztette a török csatlakozási tárgyalások megkezdéséről folyó luxemburgi megbeszéléseket, anélkül, hogy a huszonötöknek sikerült volna megállapodásra jutniuk, azaz rávenniük az osztrákokat álláspontjuk megváltoztatására; a tanácskozást délelőtt folytatják.

Mindazonáltal a továbbra is fennálló ellentétek, no meg a csúszás miatt egyre kétségesebb, hogy ez a történelmi esemény, egy muzulmán ország EU-csatlakozási tárgyalássorozata megkezdődhet-e az eredetileg tervezett időpontban, hétfőn délután öt órakor. Jack Straw brit külügyminiszter éjszaka folytatta kétoldalú egyeztetéseit egy megállapodás kidolgozására, méghozzá egy olyan javaslatot "szondázva", amelyet az osztrákok terjesztettek elő vasárnap este.

A problémát továbbra is az az osztrák álláspont okozza, miszerint a csatlakozási megbeszélések tárgyalási keretében valahogy jelezni kell, hogy a folyamatnak nem csak a török csatlakozás lehet a célja, hanem létezik egy másik lehetséges cél is, egy lazább együttműködési forma. (Ezt Törökország határozottan elutasítja.)

Az új osztrák javaslat lényegében ugyanezt mondja ki, csak bonyolultabb megfogalmazásban. Eszerint a tárgyalási keretből kimaradna az a megfogalmazás, amelyet az EU állam- és kormányfői hosszas tárgyalások alapján tavaly decemberi csúcsértekezletükön döntöttek el, s amit a törökök a leglényegesebbnek tartanak, azaz hogy "a tárgyalások (mindenki számára) közös célja a csatlakozás". Ehelyett a tárgyalási keret utalna az EU alapszerződés 49. cikkelyére, amely általánosságban beszél az új tagállamok befogadásáról, s szintén általánosságban utalna a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről döntő decemberi EU-csúcs határozataira.

Ezt a javaslatot Karel De Gucht belga külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva elfogadhatónak mondta, úgy vélve, hogy technikailag és jogilag ugyanazt tartalmazza, mint a korábbi, amely nyíltan a csatlakozásban jelölte meg a közös célt. Ugyanakkor közölte, hogy például a brit EU-elnökség egyelőre nem hajlandó elfogadni az osztrák módosítást, csak tárgyalni kész róla, s elismerte, hogy "az ilyen jellegű változtatást Ankarának pszichológiai szempontból nehéz lenne elfogadnia".

A belga külügyminiszter szerint ha a török csatlakozási tárgyalások nem kezdődnek meg a terveknek megfelelően hétfőn, akkor fennáll a kockázata, hogy soha nem fognak megkezdődni, ami pedig "történelmi hiba lenne". Jack Straw pedig az éjszakai tanácskozás kudarca után "frusztráló helyzetről" beszélt, hozzátéve: azért reméli, hogy képesek lesznek egyezségre jutni.