Egyezménydömping a román-magyar közös kormányülésen

2 perc

2005.10.20. 10:23

Tizenöt dokumentumot írtak alá az első magyar-román együttes kormányülésen Bukarestben.

Hidak a jövőbe című memoranduma két ország együttműködésének elveit és céljait rögzíti. Együttműködési memorandum jött létre a Romániai Kis- és Középvállalkozások és Szövetkezetek Országos Ügynöksége és a magyar Gazdasági és Közlekedési Minisztérium között.

Az információs társadalom fejlesztését célzó regionális programok elmélyítéséről és kiszélesítéséről szóló négyoldalú nyilatkozatot a két kormány mellett a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyarországi Románok Országos Önkormányzata jegyzi.

Jegyzőkönyv rendelkezik a Románia Távközlési és Információs Technológiai Minisztériuma és a Magyar Köztársaság Informatikai és Hírközlési Minisztériuma között Budapesten, 2005. január 14-én aláírt Együttműködési Megállapodás végrehajtásáról.

Kormányhatározat döntött a Magyar-Román Környezetvédelmi Vegyes Bizottság harmadik ülése jegyzőkönyvének jóváhagyásáról, a kormányközi környezetvédelmi együttműködési egyezmény előírásainak alkalmazására. Közös kormányfői nyilatkozat szól az árvízvédelmi együttműködésről. Államközi szociális biztonsági egyezményt írtak alá. Külön megállapodás szól a magyar-román államhatár rendjéről, az rögzíti a két ország közötti együttműködést és a kölcsönös segítségnyújtást ezen a téren. A menekültügy kérdésében együttműködési jegyzőkönyv született a két belügyminisztérium között.

Kormányhatározat rendelkezik a román-magyar Gozsdu Közalapítvány létrehozásáról. Ugyancsak kormányhatározat született a konzulátusi hálózat bővítéséről. Kormányközi egyezmény szabályozza mostantól a Magyar Köztársaság Bukaresti Kulturális Központja és a Budapesti Román Kulturális Intézet működését.

Aláírták a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és Románia Kulturális és Egyházügyi Minisztériuma közötti kulturális együttműködési munkatervet a 2006 és 2008 közötti időszakra. Technikai egyezményt írtak alá a katonai légi szállítási együttműködésről.

"A két ország kapcsolatainak jelenlegi légköre tette lehetővé, hogy megállapodás szülessen olyan régóta nyitott kérdésekben, mint a csíkszeredai magyar, illetve a gyulai román főkonzulátus megnyitása, a Gozsdu-örökség rendezése, illetve a Sepsiszentgyörgyön nyíló magyar kulturális intézet" - mondta Gyurcsány Ferenc az aláírásokat követően.

Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök is elégedetten állapította meg, hogy a két ország fejleszési tervei, stratégiai céljai sok tekintetben egy irányba mutatnak. Tekintettel arra, hogy a magyar-román határ az Európai Unió belső határává válik majd, Tariceanu nagyon fontosnak nevezte a határrendről vagy a menekültügyi együttműködésről kötött megállapodásokat. Kedvezően szólt arról a megálapodásról, amelynek értelmében a közös határon már nem kell egy órán át vesztegelniük a személyszállító vonatoknak, hiszen az útlevél- és vámellenőrzést a mozgó vonaton végzik majd. 

A Brassó-Nagyvárad-Bors autósztrádával kapcsolatos szerződés, amelyet az előző kormány kötött meg, nem tartja tiszteletben az európai uniós pályáztatási előírásokat. Emiatt a finanszírozást teljes egészében hazai (román) forrásokból kell biztosítani - mondta Tariceanu a észek-erdélyi autópályával kapcsolatban.