Terítéken az egészségügy

1 perc

2006.03.02. 10:00

Kökény Mihály szerint az államszocializmus iránti nosztalgia itatja át Orbán Viktor egészségügyi elképzeléseit, amelyek több pontja érthetetlen. A Fidesz elnöke tegnap arról beszélt, hogy az „egészség nem üzlet”.

A Fidesz listavezetője székesfehérvári kampányrendezvényén azt mondta: az egészségbiztosítást és az egészségügyi ellátást az állami felelősség körén belül kell tartani. Nem szabad a kórházakat és a társadalombiztosítást privatizálni. A legveszélyeztetettebb és legnehezebben élő csoportok – gyermekek és idősek – számára térítésmentes gyógyszercsomagokat fognak létrehozni. Meg kell teremteni az élelmiszerbiztonságot, és a jó minőségű magyar élelmiszereket támogatni kell.

Kökény Mihály népegészségügyi kormánybiztos az MTI-nek kifejtette, hogy senki nem akarja privatizálni a kórházakat, a telkeket, az orvosi műszereket, de nem érti, hogy miért probléma az, ha egy önkormányzat társaságot alapít, tőkét emel, és bevonja a magánbefektetőket az egészségügybe. A szocialista politikus példaként hozta fel erre a fideszes vezetésű körmendi önkormányzatot, a kiskunhalasi sürgősségi osztályt és a siklósi egészségügyi beruházást.

A kormány egészségpolitikusa felidézte, hogy Orbán Viktor miniszterelnökként másról beszélt, megszólalásaiban többször hangsúlyozta, hogy a háziorvosi praxisok magánosítása után a járóbeteg-ellátás és a kórházak következnek.

Kökény Mihály szerint ha már évekkel ezelőtt a magántőke nem siet az egészségügy segítségére, akkor Magyarországon nem lennének korszerű művese-központok vagy katéteres szívlaboratóriumok.

Az ingyenes gyógyszerek kapcsán a kormánymegbízott elmondta, hogy Orbán szavai ellentétesek másik ígéretével, a 10 százalékos társadalombiztosítási járulék csökkentéssel. Másrészt - folytatta Kökény - nem célszerű a korcsoportok szerinti ellátás, hanem a rászorultsági elvet kell érvényesíteni, vagyis a közgyógyellátottak ellátását kell szélesíteni.

Kökény kitért arra, hogy a szocialista kormány azért nem tudta vállalni a Fidesz vezette kormány megállapodását a gyógyszervállalatokkal, mert az álláspontjuk szerint jelentős áremeléseket garantált a gyártók számára.

Kökény azt állítja, a Fidesz-kormány alatt mintegy 100 százalékos átlagos gyógyszeráremelés volt, ebben a ciklusban szintén átlagosan mintegy 25 százalékos.