Az elitklubok újabb forradalma a FIFA ellen

1 perc

2006.03.21. 10:49

Belgium ismét a futballvilág középpontjába kerülhet egy újabb Bosman-szabállyal, ugyanis a nemzetközi szövetségnek (FIFA) nem sikerült peren kívül megegyeznie a Charleroi-val, így a klub és a FIFA vitáját a bíróság dönti majd el. Ennek nyomán az élklubokat tömörítő G14 860 millió eurót követel tíz évre visszamenőleg a FIFA-tól.

Bosman
Jean-Marc Bosman belga focista 1990-ben visszautasította szerződésének megújítását klubjával, az RC Liège-zsel, és ennek megfelelően rákerült a klub áthelyezhető játékosainak listájára. A belga és az európai (UEFA) futballt irányító testületek egyetértésével a klubok között alkalmazott általános szabályokkal összhangban az RC Liège a Bosmant szerződtetni kívánó kluboktól áthelyezési díjként 11 743 000 belga frankot kért. Ez a klubok által szerződtethető külföldi játékosok számának korlátozására vonatkozó szabályokkal együtt lehetetlenné tette Bosman számára, hogy munkát találjon (Franciaországban is keresett állást). Az ügy a Bíróság elé került, amely 1995. december 15-i ítéletében kimondta, hogy az áthelyezési díjak nem összeegyeztethetők személyek szabad mozgásával, továbbá megállapította, hogy a külföldi játékosok alkalmazására vonatkozó korlátozások ilyen módon nem alkalmazhatók, mivel az Európai Unió tagállamainak állampolgárai közötti megkülönböztetést valósítanak meg.
Az élvonalbeli belga klub anyagi kártérítésért pereli a FIFA-t, mert marokkói válogatott játékosa, Abdelmadzsid Oulmers 2004 novemberében súlyos sérülést szenvedett a Burkina Faso elleni barátságos mérkőzésen, s nyolc hónapig harcképtelen volt.

Az eset túlmutat a Charleroi által követelt 615 ezer eurón, ugyanis az Európa 18 legnagyobb klubját tömörítő G14 nevű szervezet az egyesület mellé állt, és mindenben támogatja azt. A per precedens értékű lehet, akárcsak a szintén Belgiumban kirobbant Bosman-ügy volt (lásd keretes cikkünkben részletesebben).

Az élklubok elsősorban azt szeretnék elérni, hogy ha egy játékosuk megsérül a válogatottban, akkor kártérítést kapjanak.

Ennek hátterében az áll, hogy az egyesületek hatalmas összegeket fordítanak a futballisták fizetésére, ezért nehezen emésztik meg, ha egyik legjobbjuk hetekre vagy hónapokra kidől a nemzeti csapatban összeszedett sérülés miatt.

Ráadásul a játékos fizetése mellett a kezelés költségeit is állniuk kell. Jean-Louis Dupont, a G14 ügyvédje azt is sérelmezi, hogy a FIFA tetemes bevételhez jut a világbajnokságból és ezt nem osztja meg a klubokkal.

A bíróság várhatóan 90 napon belül hoz határozatot a Charleroi ügyében és az ítélet sorsdöntő lehet.