Tőkés és Mikola együtt haknizott Sarkadon

1 perc

2006.04.05. 16:20

Számomra itt nem a jobboldal és a baloldal megmérkőzéséről van szó, hanem a nemzeti és a nemzetietlen oldal, az utódkommunista és a rendszerváltoztató oldalnak a megmérkőzéséről - mondta Tőkés László szerdán Sarkadon.

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke szerint "félrevezetők azok a megnyilatkozások, hogy ne avatkozzunk bele a választási kampányba. Ez csak arra jó, hogy leszereljék a határon túli magyarságot". "Számunkra nem közömbös Erdélyben, hogy mi történik itt, milyen kormány áll fel Budapesten, milyen irányba alakul a határon túli magyar politika" - mondta a püspök, a Tóth Imre fideszes országgyűlési képviselőjelölt sarkadi kampányzáró gyűlése előtti sajtótájékoztatón.

A Békés megyei 2. számú választókerület jelöltje mellett korteskedő Mikola István, a Fidesz kormányfőhelyettes-jelöltje a sajtótájékoztatón egyebek közt azt mondta: "hadat kell üzennünk annak a rossz trendnek, amelyik a népegészségügyi, népesedési kérdésekben most észlehető".

Tudósokra hivatkozva a Fidesz miniszterelnökhelyettes-jelöltje kiemelte, hogy "ha így folytatódik tovább a megbetegedési és halálozási trend, az élveszületési, halálozási adatok így alakulnak, akkor 2050-ben ebben az országban 8-8,5 millió ember fog élni, és 35 százalékban nyugdíjasok lesznek".

Az egészségügy jövőjéről, benne a "privatizálunk, nem privatizálunk" vitáról szólva felhívta a figyelmet arra, hogy csütörtökön "Szlovákiában országos sztrájk lesz, sztrájkolnak az orvosok". Szerinte a szlovák kezdeményezés, ami több biztosítós rendszerre épül, három magán és két állami biztosító versengésével, az egészségügyi ellátásban nem vált be".

"A betegeknek fizetniük kell az ellátásért, a szegény betegek nem jutnak a gyógyító szolgáltatásokhoz, ezért holnap az orvosok és az egészségügyi dolgozók beszüntetik a munkát" - mondta Mikola István, aki szerint "a csőd felé rohan a szlovák egészségügy, nálunk pedig a szociálliberális oldal pont ezt a modellt kívánja követni". Az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere szerint "baj van a magánkezdeményezésekkel az egészségügyben és az állam kivonulásával Csehországban, Lengyelországban, de még a nagyon nagy egészségkultúrával bíró Hollandiában is". 

"Hollandiában óriási összegeket vesznek fel hitelként most az Európai Közösségtől annak érdekében, hogy a csődközeli egészségbiztosítási rendszerüket rendbe tudják tenni" - hangsúlyozta, majd hozzátette: kiállnak a társadalombiztosítás megmaradása, egysége mellett, és nem akarják fizetőssé tenni az egészségügyet.