Befolyásolja-e az árvíz a választásokat?

2 perc

2006.04.06. 15:00

Most először fordul elő Magyarországon, hogy a parlamenti választások egyik fordulóját súlyos árvízi helyzetben rendezik meg. A négy évvel ezelőtti nagy árhullám már lemenőben volt a választások első fordulójának idejére, így helyi előzmények nélkül, csak a külföldi tapasztalatokból kiindulva lehet választ keresni arra a kérdésre, hogy miként befolyásolhatja az árvíz egy választás eredményét.

A szakértők szerint a sikeresen kezelt rendkívüli helyzetek, katasztrófák – a nemzetközi példákat tekintve – általában az éppen kormányzó erőket segíthetik a választásokon. Az viszont "az ellenzék malmára hajthatja a vizet, ha átszakad a gát - ahogy az 2002-ben Németországban történt.

Gátszakadás, földindulás, mutasd magad, pajtás
Legyenek hatalmon vagy ellenzékben, politikusaink egy katasztrófaturista rutinjával mozognak a folyóvíz ostromolta töltéseken. Tovább
Giro-Szász András, a Századvég Alapítvány igazgatója szerint Magyarországon könnyen megdőlhet a fenti tézis. A politológus szerint a szavazatok szempontjából anélkül is rosszul járhatnak a most kormányzó pártok az árvízzel, hogy katasztrófa történne a védműveknél. A folyók mentén élők ugyanis könnyen számon kérhetik a kormányon, hogy valóban teljesítette-e korábbi árvízvédelmi ígéreteit, ha pedig a fejlesztések elmaradtak, az a szavazatok elvesztéséhez vezethet.

"Akár gátszakadás van, akár nincs gátszakadás, az árvíz az ellenzék malmára hajthatja a vizet. A vagy-vagy kritérium egyetlen egy része az idő, időkorlát, tehát az, hogy ez az effektus a vasárnapi választásokig eléri-e azt a szintet, hogy érdemben változást okoz a pártpreferenciákban, vagy nem" – mondta Giro-Szász András.

Kiszelly Zoltán, az MTA Politikatudományi Intézetének munkatársa úgy vélte, hogy az árvíz a választási részvételt erősítheti, az erőviszonyokat viszont nem változtatja meg.Vidéken, ahol közvetlen a fenyegetettség és jobban látják az emberek, mi épült, mi nem épült, az árvíz az ellenzéknek használhat. A városokban, ahol nem annyira közvetlen a fenyegetés, a házakat nagy arányban nem érinti a víz, ott a választók inkább a kormány helytállását láthatják, így ez a regnáló pártoknak kedvezhet – elemezte a helyzetet Kiszelly Zoltán, hozzátéve, hogy vidéken egyébként is nagyobb a Fidesz támogatottsága, a városokban pedig a most kormányzó erőké.

Az árvíz minden esetre a kampány utolsó hetének politikai kommunikációját is megváltoztatta. Giro-Szász András szerint azzal, hogy a pártok háttérbe vonultak, a kormányoldal járhat jól, hiszen képviselői "hivatalból" nyilatkoznak az árvízi helyzetről, így nekik megmarad a választások szempontjából fontos médiafelület.
Orbán és Gyurcsány gumicsizmában - ez mozgósít? (Oldaltörés)

A megkérdezett politológusok úgy látják, hogy mind Orbán Viktor, mind Gyurcsány Ferenc megpróbálja kihasználni a helyzet kínálta szereplési lehetőségeket. Az erős, védelmező politikusi modellt alkalmazzák, amikor gumicsizmában megjelennek a gátakon, vagy arról biztosítják az embereket, hogy a védművek erősek, a védelmi szervek felkészültek.

Giro-Szász András szerint az, hogy az árvíz miatt háttérbe szorulnak a hagyományos kampánytémák, hátrányosan érintheti azokat a politikai erőket, amelyek az utolsó héten szerettek volna erőteljesebben mozgósítani, hiszen a média korábbinál kevesebb figyelmet szentel a politikának. Kiszelly Zoltán viszont úgy látja, hogy a mozgósításra nem sok hatása van az árvíznek, hiszen a választók aktivizálásának fő terepe az utolsó napokban már nem feltétlenül az írott és elektronikus sajtó, hanem inkább a telefonos, illetve személyes megkeresések kerülnek előtérbe.

A politológusok szerint nem lehet egyértelműen számokkal vagy százalékokkal kifejezni, hogy a rendkívüli helyzet mit jelent az egyik, vagy a másik politikai oldalnak, abban azonban egyetértettek, hogy a tavaszi áradás egyértelműen hatással lesz a választási eredményre. Kérdés, milyen mértékben.