MDF-es jelöltek: kitartanak, visszalépnek, kivárnak

7 perc

2006.04.21. 13:18

A választások első fordulója után állva maradt 44 önállóan induló MDF-es jelölt közül eddig 22 döntött úgy, hogy a második fordulóban visszalép, ki a Fidesz javára, ki csak úgy. Voltak olyan jelöltek is azonban, akik fideszes és szocialista ellenfeleinek címeztek nyílt levelet, visszalépésüket kérve.

A választási párharc egyik legmeglepőbb húzására szánta el magát Juhász Zoltán MDF-es képviselőjelölt, amikor nyílt levélben kérte a körzetében induló fideszes és szocialista jelölteket, hogy lépjenek vissza javára. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4. választókerületében, az MDF és az Összefogás Megyénkért támogatással az első fordulóban 23,63 százalékot szerzett jelölt egyike azoknak a fórumosoknak, akik úgy döntöttek, nem visszakoznak a második körben.

De vegyük sorjában, hogy mely választói kerületek MDF-jelöltjei nem vállalták a megméretést.

Nem utasítottak, ajánlottak
A Demokrata Fórum vezetése az első forduló másnapján döntött úgy, hogy nem működik együtt a Fidesszel saját jelöltjei automatikus visszaléptetésében. Azt azonban nem akadályozhatja meg, hogy az aspiránsok maguktól mondjanak lépjenek vissza. (Már csak azért sem akadályozhatnák meg, mert számos induló nem is tagja a pártnak.) Az elnökség múlt csütörtökön korábbi döntését megerősítette, azzal kiegészítve, hogy az esetlegesen visszalépő jelöltek ne kommentálják döntésüket, s ne is közöljék, ki a visszalépés kedvezményezettje, nem szolgálhatnak tehát szavazóiknak instrukciókkal arról, hogy hova ikszeljenek. Már ekkor felröppentek azonban olyan hírek, hogy a kormányváltásban érdekelt az egyéni jelöltek, vagy a megyék fellázadhatnak az elnökség döntése ellen.  
Az első Fidesszel együttműködő fórumosok már az első fordulót követő napokban hallatták hangjukat: Gyula városának egykori MDF-es polgármestere, az első fordulóban csupán 2,8 százalékkal negyedik helyen végzett Pocsay Gábor a Fidesz támogatására buzdította szavazóit. Ez döntő is lehet, hiszen az MSZP és SZDSZ jelöltjei együtt alig több mint három százalékkal vezetnek a fideszes Tóth Imre előtt.

Mire az MDF három szabolcsi jelöltje nyílt levélben buzdította képviselőtársait, hogy ne engedjenek a fideszes kísértésnek.

Előző hét szerdájától megszaporodtak a visszalépések, a párt orosházi és siófoki jelöltje mondta vissza részvételét, ekkor még azt is hozzátették, hogy a Fidesz javára teszik. Dominkó Sándor 8,58 százalékot hagy örökül a 44,02 százalékon végzett szocialista, s 40,79 százalékos fideszes jelölteknek, így visszalépése nyomán akár fordíthat is jobboldal. A siófoki Varga Zsolt 4,7 százalékkal segítheti a Fidesz-KDNP jelöltjét, aki ettől függetlenül is biztos befutónak tűnik.

Ivády Gábor, Heves megye 2-es, pétervásárai központú választókerületének fórumos jelöltje ugyanakkor körzete fideszes indulóját szólította fel arra, hogy lépjen vissza az ő javára. A húzás több mint meglepő, 4,09 százalékos eredménye nem kecsegtet túl sok jobboldali reménnyel a 49,18 százalékos szocialista, valamint a 38,84 százalékos fideszes jelöltek árnyékában.

Herényi Károly
© hvg.hu
Herényi Károly MDF-frakcióvezető nem lépett vissza Somogy megye 4. választókerületében, a rá adott 10,42 százaléknyi szavazat nélkül is több mint 5 százalékos Fidesz-előny mutatkozott az első fordulóban. Rózsahegyi Péter a kaposvári 2. választókerületben indult szerzett harmadikként 3,28 százalékot, visszalépésével azonban közel sem biztos, hogy a szocialista-szabaddemokrata szavazótábor ellen a Fidesz képviselője eredményesen veheti fel a versenyt.

Három állva maradt Bács-Kiskun megyei jelölt tudatta a nyilvánossággal, hogy esze ágában sincs visszalépni. Kecskemét két körzetében ez akár a koalíciós jelöltek győzelmét is jelentheti, míg Bácsalmáson bizonyára nem sodorja veszélybe a Fidesz-KDNP győzelmét. 

Békés megye békési körzetében (3. vk.) visszalépett Valentinyi Károly, akinek 11,77 százaléknyi összegyűjtött voksa az amúgy is csaknem biztos Fidesz-győzelmet teheti még biztosabbá. Nem indul Szeghalmon Ágoston Sándor sem, 4,98 százaléknyi szavazójára mindenképpen szüksége van a helyi fideszes jelöltnek, ha győzni akar.
Most menjek vagy maradjak? (Oldaltörés)

Fizetett hirdetés
Az MDF szolnoki szervezete az Új Néplap című megyei napilap az elmúlt hétvégén megjelent számában fizetett politikai hirdetésben adta tudtul, hogy a kormányváltás szükségessége mellett foglalt állást, és kéri szavazóit, szimpatizánsait, április 23-án ennek megfelelően szavazzanak. Visszalépéssel nem tudták megpecsételni döntésüket, mivel a két szolnoki választókerületben az MDF jelöltjei az első fordulóban kiestek. Erre azért is szükség lehet, mert az MDF szavazói nem feltétlenül voksolnak másodiknak a Fideszre. A Szonda Ipsos előző pénteken megjelent felmérése szerint az MDF-es szavazók nagyjából egynegyede a Fidesz fennmaradó jelöltjét támogatja majd, s kevesebb mint egyötödük szavaz majd az MSZP-s indulóra.
„A húsvéti töprengés után” döntött úgy Jász-Nagykun-Szolnok megye 7-es számú, kunhegyesi körzetének fórumos jelöltje, Mező József, hogy a második fordulóra is benevez. A tiszatenyői vállalkozó a szavazatok 5,27 százalékával lett harmadik, állhatatossága az első helyet három százalékos előnnyel megszerző szocialista jelölt győzelmét segítheti elő (már amennyiben legalább hasonló arányban szerez szavazatokat). Jászapáti körzetében azonban megizzaszthatják Szekeres Imrét, az MSZP jelöltjét: Eszes Béla (aki egyébként Jánoshida polgármestere) visszalépésével 9,81 százaléknyi szavazat kel vándorútra.

Szerdán jelentette be visszalépését a Komárom-Esztergom megye 4-es számú, komáromi választókörzetében az MDF pártigazgatói posztját ellátó Szemereki Zoltán, az így felszabadult 4,09 százalék éppen ellensúlyozhatja az SZDSZ-től bizonnyal az MSZP-hez vándorló 4,05 százaléknyi szavazatot, ám ha így lenne, az MSZP jelöltje megőrizné kilencszázalékos vezetését.

Az MDF Csongrád megyei elnöke közleményben kérte Hódmezővásárhely MDF-szimpatizánsait, hogy támogassák a Fidesz-KDNP jelöltjét. Az első fordulóban negyedik helyezést elért Grezsa István 3,51 százaléknyi szavazatot irányított át az első fordulót nagy fölénnyel nyerő fideszes jelölthöz. Csongrád megye 2-es számú, szegedi körzetében a visszalépést bejelentő Ványai Éva által - akit nagylelkű gesztusáért Orbán Viktor külön is megdícsért - szerzett 5,1 százalék a Fidesz-KDNP jelöltjének győzelmét hozhatja, mivel a két nagypárt jelöltje fej-fej mellett végzett az első körben.

Hajdú-Bihar megye berettyóújfalui körzetében a 4,22 százalékot szerzett Szeifert Ferenc lépett vissza, ám úgy tűnik, még az övével együtt a MIÉP-szavazatokat besöpörve is alulmaradhat a Fidesz-KDNP jelöltje. Ugyanebben a megyében Joó Szabolcs sem folytatja, a fórumos és miépes szavazók így biztos győzelemhez segíthetik a jelenleg a szocialista jelölttel fej-fej mellett álló fideszes képviselőt. Murvai Kiss Krisztián 7 százaléka is ugyanígy fideszes győzelmet eredményezhet, azt feltételezve, hogy a konzervatív szavazók többsége elmegy voksolni, és másodjára mégis a Fideszt választja inkább, mint az MSZP-t.

Kövér nekiesett az MDF-nek - videó
Kövér László az MDF szemére vetette a parlamentben, hogy nem képesek szakítani a szélsőségesekkel. Az MDF elnöke jelenleg pont ezt rója fel a Fidesznek. Tizennégy év telt el, tekintse meg a Fekete Doboz árulkodó videóját! Tovább a videóhoz.
A Vas megyei 1. és 2. választókerületben az MDF-es jelöltek a második fordulóban is megmérettetik magukat – jelentette be a megyei alelnök egy héttel ezelőtt, hogy azután kedden mindkét állva maradt jelölt mégis lemondjon a részvételről. Böröcz Miklós és Radnai Endre döntése meghatározó lehet az eredmény szempontjából; ha szavazóik jelentős része a Fideszt támogatja a második körben, az a jobbra billentheti a kiélezett körzeteket. A győr-mosoni 4-es körzetben Szabó Miklós döntött a visszavonulás mellett, 8,64 százaléknyi szavazója győzelemhez segítheti a Fidesz jelöltjét.

Demeter Ervinnek, a Fidesz egri jelöltjének a támogatására szólította fel a választókat a körzet MDF-es és MIÉP-Jobbikos jelöltje. Az MDF-es Kelemen Csaba (4,7 százalék) és a MIÉP-Jobbikos Gyulai Katalin (3,57 százalék) ugyan nem jutott túl az első fordulón, ám szavazóikkal a fideszes Demeter Ervin megszorongathatja a szocialisták jelöltjét.

Az MDF dalra fakad - videó
A Magyar Demokrata Fórum négyévnyi viszontagságos kormányzás után futott neki az 1994-es választásoknak. A Fekete Doboz Alapítvány mozgóképei az utolsó napokról, amikor még az MDF nagy pártnak számított. Tovább a videóhoz.
Nógrád megyében, a balassagyarmati körzetben Kenessey Miklós lépett vissza, mondhatni angolosan távozott, hiszen rövid telefonüzenete után – mondták párttársai – nem vette fel a telefont az őt keresőknek. Pedig a sértődést kiváltó lépésre nem feltétlenül volt szükség, a Fidesz-KDNP jelöltje által gyűjtött 49,7 százalékos, biztos győzelmet nyújtó támogatottsághoz aligha tesz hozzá sokat Kenessey 3,69 százaléka. Szécsényben Smelkó István lépett vissza, mint mondta, a személyét ért támadások miatt sokallt be. Mindenesetre a tízszázaléknyi előnyre szert tevő Fidesz-jelölt így is, úgy is győzni látszik.

Visszalépett a jelöltségtől Baranya megye siklósi körzetének MDF-es jelöltje, az első fordulóban 13,62 százalékot gyűjtött Marenics János is, ő azt állította, döntése nem valamelyik versenyben lévő politikus javára történik. Azonban mégiscsak a csaknem 2 százalékkal vezető Fidesz-jelölt győzelmét hozhatja, feltéve, hogy a fórumos szavazók nem támogatják tömegesen a pártjukkal konfliktusmentesebb viszonyt ápoló baloldalra. Ugyancsak Baranyában lépett vissza Füredi Péter, az általa összeszedett 4,92 százaléknyi voks azonban feltehetően csak a Fidesz-vereség enyhítésére lesz elég a kerületben.

Csáky András és Dávid Ibolya.
Ki erre, ki arra
© Végel Dániel
Dombóváron az 5,89 százalékot gyűjtött Tóth Mária lépett vissza, ám a fideszes indulóval szemben összesen 11 százalékos fölényt élvező koalíciós jelöltet nem valószínű, hogy éppen ezek a szavazatok fogják elütni a győzelemtől.

Az MDF egyik elnökségi tagja is szembement az elnökség ajánlásával, Csáky András Pest megye ceglédi körzetében gyűjtött 9,21 százalékot, majd engedte szabadjára szavazóit, akik – ha jobbra szavaznak – a kis különbséggel második helyre szorult fideszes jelöltet segíthetik a parlamentbe. Csáky egyébként már ott van.

Az Érden induló Tóth István is visszakozott, 4,27 százaléknyi szavazótábora azonban szinte biztosan nem tudja hatalomba segíteni a Fidesz jelöltjét.

Zalaegerszegen Baján Antal lépett vissza indoklás nélkül, az utolsó pillanatban, ha szavazói zömükben a Fidesz jelöltjére voksolnak, akkor bebiztosíthatják győzelmét.

Van véleménye?
Mondja el a hvg.hu fórumán!
Két MDF-es jelölt esetében azonban a párt vezetésének nem kellett azon izgulnia, hogy visszalépnek-e a nagyobbik jobboldali erő javára. Gémesi György Gödöllőn (Pest megye, 4. vk.) eleve MDF-Fidesz-KDNP színekben indult (s nyert el 48,39 százaléknyi szavazatot), s Sisák Imre pedig Nógrád megyében, Pásztón indult ugyanennek az alakulatnak a színeiben, ő az első forduló végén kilenc százalékkal maradt el szocialista-szabaddemokrata ellenfelétől.