A kormányprogramról kívánnak egyeztetni a szociális partnerek

2 perc

2006.05.08. 08:44

A kormányprogramról, még annak elfogadása előtt kívánnak egyeztetni a szociális partnerek – jelentette be az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói és munkaadói oldala közös közleményben.

A közlemény szerint korábbi erre vonatkozó kezdeményezéseiket megerősítve javasolják a tárgyalást az OÉT keretei között.

Már a budapesti városligeti május 1-jei rendezvényen is szó esett az egyeztetésről. Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke elmondta: a kormányfőtől ígéretet kaptak arra, hogy a koalíciós kormányprogramról, annak véglegesítése előtt kikérik a szakszervezetek véleményét. Ugyanúgy a kormányzati struktúráról is véleményt mondhatnak.

A városligeti szakszervezeti fórumon Hiller István, az MSZP elnöke nyilvánosan is megerősítette, hogy a kormányprogramról készek egyeztetni a szociális partnerekkel.

A városligetben Wittich Tamás a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke visszautasította néhány gazdasági kamara azon törekvését, hogy a szakszervezetek megkerülésével egyeztessenek a pártokkal, a leendő kormánnyal stratégiai kérdésekről. Az ilyen tárgyalások színhelye az Országos Érdekegyeztető Tanács. A szakszervezetek nem akadályozzák a változásokat, de részesei kívánnak lenni az erről folyó egyeztetésnek - hangsúlyozta Wittich Tamás.

A 16, többségében kamarai szervezet az országgyűlési választások második fordulóját követő napon tette közzé a „Megállapodás a jövőnkért” című kiáltványt.

Egy új kormányprogram nem elég, konszenzusra kell jutni a politikai erőknek az állami és a közszféra átalakításában, reformjában is. Az euró 2010. évi bevezetése olyan kényszer lehet, amely előmozdítja a reformokat – mondta a kiáltványt ismertetve Mosonyi György, a Joint Venture Szövetség tiszteletbeli elnöke.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a kiáltványt bemutató rendezvényen egy új, gazdasági kerekasztal felállítását sürgette, ahol a gazdasági szervezetek és a politikai erők konszenzusra juthatnak a szükséges reformokról. Mint mondta: az Országos Érdekegyeztető Tanácsból hiányoznak a politikai pártok és a kamarák képviselői, ezért is kell új fórumokon megvitatni a reformprogramot.

Széles Gábor a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke nem csatlakozott a kiáltványhoz. Szerinte a kormányprogramba foglalt államháztartási-, illetve adóreformot az Országos Érdekegyeztető Tanácsban ajánlatos véleményezni. Az időpont most nem megfelelő a kiáltvány kibocsátásra, mivel a kormányprogramot illetve az annak részét képező államháztartási-, és adóreformot először a koalíció két pártjának kell megalkotnia, s azután - a parlamenti benyújtás előtt – az Országos Érdekegyeztető Tanácsban lehet azt megvitatni - vélte az érdekképviseleti vezető.