Hat tipp a munkaidőben folytatott álláskeresésre

4 perc

2006.05.23. 13:13

Az álláskeresés teljes munkaidős elfoglaltság. Magyarán, ha valaki igazán új pozíciót akar találni, annak folyamatosan észben kell tartania a célját. De ezt munka mellett kivitelezni cseppet sem egyszerű, így nincs más, mint a két tevékenységet összehangolni, illetve úgy intézni, hogy külső szemlélő – például a főnök, vagy a mindig éber beosztottak – számára ebből mi sem látsszon.

Nem jó két szék között a pad alá esni. Ezért állást felmondani csak akkor érdemes, ha már tudjuk, hogy hol lesz a következő pozíciónk, ahonnan a jövedelmünket a jövőben fel fogjuk venni. Azaz aki állást kíván változtatni, s nem szereti a túlzott kockázatokat, jobb, ha a keresést munkaidőben folytatja.

1. Tartsd be a játékszabályokat!
Ha valaki el akarja hagyni a munkahelyét, annak nem árt óvatosnak lenni. A munkaadók ugyanis nem szívelik, ha valaki felveszi a fizetését, s közben már máshová vágyakozik. Amióta az internetes álláskeresés oly szép karriert futott be, s a lehetőségek utáni kutakodás fő színtere a világháló lett, a vállalatok különféle rendszabályokat hoznak alkalmazottaik webhasználatára. Vannak nyilvánosan bejelentett eljárások, de folyik a dolgozók internetezési szokásainak csendes megfigyelése is. Ez vonatkozhat az e-mailekre is, bár Magyarországon az elektronikus küldeményeket is védi a levéltitok.

2.
Biztonságos megoldásokat válassz!
Ha már munkaidőben intézi valaki álláskeresési ügyeit, akkor okos megoldásokkal operáljon. Ilyen jellegű telefonbeszélgetésekhez még véletlenül se használjon céges telefont, vagy mobiltelefont. Használjon saját tulajdonában lévő készüléket. Ha nincs ilyen, vegyen egy olcsó kártyás készüléket, hiszen egy kis beruházást megér a diszkréció. A mobiltelefonokról ma már többnyire küldhető és fogadható e-mail is. De lehet használni egy webes e-mail-rendszert is a szükséges írásbeli kommunikáció lefolytatásához.

3. Ne mutasd ki álláskeresési szándékodat!
Az álláskeresési szándékot könnyű felfedezni másokon. A túl sok személyes jellegű anyag nyomtatása, különösen azoknál, akiknek az efféle feladatokat a titkárnők szokták intézni, árulkodó lehet. Miként az is, ha egyesek szokásukkal ellentétben legjobb ruhájukban kezdenek munkába járni, később érnek be a munkahelyükre, vagy onnan szokatlan időpontokban távoznak. Az állásinterjúkon nem várják el a báli megjelenést. Ugyan azt szokás mondani, hogy az ilyen alkalmakhoz az ember egy fokozattal jobban öltözzön fel, mint az a betöltendő pozícióban elvárnák. Normális esetben ez nem jelent akkora különbséget, hogy feltétlenül feltűnjön a környezetnek. De, ha nem megy a titoktartás, akkor érdemes a kocsiban hagyni ez jobb zakót, elegánsabb nyakkendőt, kosztümkabátot, néhány decens ékszert, s a munkahelyről való távozás után lecserélni az ott használtat.

4. Bölcsen válaszd ki a kapcsolataidat!
Azt mindenki tudja, hogy a leghatékonyabb álláskeresési módszer, ha ismeretségeken keresztül kerülünk közelebb egy-egy pozícióhoz. Ezzel több információt nyerhetünk az adott munkaadóról, a feladatról, s jó esetben referenciával is szolgálhat az ismerősünk. Ez szép, csakhogy ki legyen egy adott cégnél, akiben megbízhatunk, s aki a legtöbbet segítheti, illetve a legtöbbet hajlandó segíteni. A legkézenfekvőbb, ha a lehető legmagasabb beosztásban lévő ismerősünket kérjük meg a segítségre. Ez lehet, jó, de ha túl magas polcon ül az illető az adott munkakörhöz képest, talán nincsenek pontos információi a feladatról. Ha a velünk egy szinten lévő emberekkel beszélünk, ők talán veszélyt szimatolnak bennünk. Ha a konkurenciához szeretnénk átpártolni, mindezek a kapcsolatok még érzékenyebbek, hiszen a hírek könnyen visszajuthatnak a jelenlegi munkaadóhoz. Azaz az érdeklődő, s különösen a segítségkérő lépéseket csak alapos megfontolás után érdemes megtenni.

5. A jó időbeosztás sokat segít
Az állásról a legjobb reggeli közben beszélgetni. Reggel 8-kor a legtöbb ember már hajlandó elkölteni valami könnyű étket, így nem fogják különösebben kényelmetlennek érezni, ha ezt az időpontot és megoldást kérjük. Az étkezés ráadásul mindig oldott hangulatot teremt. Az állásról folyó beszélgetések – kivéve a jelöltet alaposan feltérképező mélyinterjúkat – nem tartanak fél óránál tovább. Így a legtöbb helyen szokásos 9 órai munkakezdésre nyugodtan be lehet érni. Ha komolyabbra fordultak már a megbeszélések akkor nem szabad idegenkedni a munkaidőn kívüli, vagy a hétvégi találkozóktól sem. Amennyiben úgy alakul, a cég képviselőjével vagy a leendő főnökkel el lehet menni akár hétvégén horgászni, vitorlázni, vagy bármi más szabadidős elfoglaltságra meghívni, ami számára nem teremt elkötelezettséget. E programok lehetőséget adnak a kötetlen megbeszélésékre, s a másik olyan vonásainak a megismerésére, amelyek a formális kapcsolatban nem derültek volna ki. A diszkrécióra természetesen itt is ügyelni kell.

6. Dolgozz jól!
A legjobb ajánlólevél egy új álláshoz, a mindig jól elvégzett munka. Még akkor sem vehetik észre rajtad, hogy továbbállnál, ha már szinte csak az aláírások hiányoznak az új szerződésedről. Ugyanis még az utolsó pillanatban is közbejöhetnek nem várt események, fordulatok. Így az álláskeresős játékban mindig benne van, hogy senki sem megy sehová. Erre az esetre jobb fenntartani a látszatot, hogy a távozás gondolata gyakorlatilag nem is létezett. Ez a legjobb a beosztottaknak, a kollégáknak és a főnököknek is. Ha az új munkaadóval a megegyezés megszületik, akkor még úgyis ott van a felmondási idő, ami épen elég időt ad a lassú elszakadásra és a búcsúzkodásra.