Benyújtották a kormányprogramot

3 perc

2006.05.30. 15:40

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök benyújtotta az Országgyűlésnek a kormányprogramot. A program öt fejezetben - Reformok az új Magyarországért; Fejlődő, sikeres köztársaság; Modern köztársaság; Igazságos köztársaság; Biztonságos köztársaság - taglalja az ország előtt álló feladatokat, ami az új Magyarország megteremtésének feltétele.

Az Új Magyarország - Szabadság és szolidaritás - A Magyar Köztársaság Kormányának programja a sikeres, modern és igazságos Magyarországért 2006-2010 című program az Országgyűlés honlapján olvasható.

Mindenki sikerét, felemelkedését kívánja szolgálni a kormány, amely több demokráciát kíván, és a nyitott, nemzeti tradíciójára és teljesítményére büszke Magyarországban hisz - írja Gyurcsány Ferenc ügyvezető és kijelölt miniszterelnök a kedden nyilvánosságra hozott kormányprogram Haza és haladás címet viselő bevezetőjében, hangsúlyozva, hogy nem új rendszerváltásra, hanem a rendszerváltozás nyomán kialakult viszonyok bátor, de mértéktartó kiigazítására van szükség - új reformkorra.

Gyurcsány Ferenc kitér az ország gazdasági helyzetére, és elengedhetetlennek mondja az államháztartás egyensúly helyreállítását a kormányzati ciklus első felében. Mint írja, az új kormány megalakulását követően azonnal intézkedéseket hoz az államháztartás egyensúlyának helyreállítására. A ciklus közepére teljesíteni kívánják a költségvetéssel kapcsolatos maastrichti követelményt. Ehhez rövid távon az állam kiadásainak jelentős csökkentésére, bevételeinek pedig érdemi növelésére van szükség. 

Államreform
A program első, Államreform című fejezetében a demokratikus intézmények tekintélyének visszaszerzéséhez a kormány kezdeményezi: a parlamenti pártok konszenzusával döntsenek arról, hogy csökkenjen 300 alá az országgyűlési képviselők száma, és már a 2006 őszi önkormányzati választások előtt csökkenjen az önkormányzati képviselők száma; módosítsák továbbá a választási eljárásról szóló törvényt, legyenek szigorúbbak a képviselők összeférhetetlenségi szabályai és korlátozottabbak a képviselői mentelmi jogok, s legyen átlátható és ellenőrizhető a pártok gazdálkodása.


Gazdasági reform
A gazdaságpolitika céljaként azt határozza meg a kormányprogram, hogy Magyarország ne csupán minél rövidebb idő alatt behozza lemaradását az unió fejlett országaitól, hanem "teljesítményben és jólétben egyaránt élre törjön". A kormány elkötelezett az iránt, hogy az államháztartás és az adórendszer reformjával hosszú távon is egyensúlyi, ugyanakkor növekedési pályára helyezi a magyar gazdaságot. Ehhez a kormány rövid távon gyors intézkedésekkel hozzálát a költségvetési egyensúly helyreállításához. Közép-és hosszú távon szerkezet-átalakító reformokkal biztosítja, hogy az állam takarékosan bánjon a közpénzekkel, csak olyan feladatokat lásson el, amelyeke a társadalomnak valóban szüksége van, s egyszerűbb, átláthatóbb és egységesebb adórendszerrel csökkentse a vállalkozások az állampolgárok terheit.

Az államháztartás hiányát nem az Európai Unió követelményei miatt kell csökkenteni, hosszabb távon pedig megszüntetni - hangsúlyozza a kormányprogram -, hanem azért, hogy az állam tartósan magas hiánya, növekvő finanszírozási igénye ne vonjon el forrásokat a vállalkozásoktól, ne rontsa a hazai vállalkozások versenyképességét és a külföldi befektetők bizalmát. Az euró bevezetése ezzel együtt is fontos, de az ehhez szükséges feltételek megteremtése nem célja, hanem egyik eszköze a hazai gazdaság kiszámítható fejlődésének, az ezt szolgáló gazdaságpolitikának - olvasható a dokumentumban.

Az egészségügy reformja
Az elkövetkező négy évben az egészségügy átfogó megújítását vállalja a kormányzat. Mint írják, 2007 végéig létrehozzák a biztosítási alapon működő egészségügy szabályozási, intézményi, pénzügyi, működési, felügyeleti és garanciális feltételeit. Úgy fogalmaznak, hogy ezeknek a változásoknak egyben erkölcsi megújulást is kell jelenteniük, "ami elvezet a hálapénz, a korrupció megszüntetéséhez is". A szervezett és szabályozott piac feltételeinek kialakítását követően a tapasztalatok birtokában dönt a kormány az egészségbiztosítási piac több biztosító felé történő megnyitásáról.


Az oktatási reform folytatása
Az oktatásról szóló fejezetben a kormányprogram kiemeli, hogy folytatják és elmélyítik az előző négy évben elindított reformot, így jöhet létre jobb és igazságosabb oktatási rendszer Magyarországon, amely valódi esélyegyenlőséget és modern, használható tudást biztosít a diákoknak. Az elkövetkező években, 2013-ig nagyszabású iskola-felújítási programot valósít meg a kormány: 1000 iskolát korszerűsítenek és 300 iskola teljes rekonstrukciója várható. Korszerűsíteni kívánják a természettudományos tárgyak oktatását. Átalakítják az állam, az iskolafenntartók teherviselésének arányát, a normatívákat fokozatosan a képzés elismert költségeihez igazítják. Az alapfokú művészeti oktatásra a minőségtől függő differenciált támogatást biztosítanak.