Az összes nyilvános helyen betiltanák a dohányzást

1 perc

2006.06.09. 08:05

Nyilvános helyeken a nulla tolerancia elvének alkalmazását, azaz a dohányzás teljes betiltását javasolják a törvényhozóknak a tüdőgyógyász orvosok - jelentette ki Herjavecz Irén, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke.

Az európai átlagban a népesség korábbi 32 százalékáról 27 százalékra csökkent a dohányzók aránya 2005-re, ez elsősorban azoknak az országoknak köszönhető, ahol a nulla tolerancia elvét alkalmazzák a dohányzással kapcsolatban - mondta az elnök a társaság ezerfős kongresszusát megelőző sajtótájékoztatón.

Magyarországon nincsenek pontos adatok, de ennek ellenére a jelenleg dohányzók aránya 35 százalékra tehető. A felnőtt lakosság 40-42 százaléka pedig élete során már hosszabb-rövidebb ideig dohányzott - egészítette ki a becslést a szakember.

A magyar dohányosok között egyre több a fiatal és a nő, ez a betegségek megjelenésében is mutatkozik. Míg a dohányzás okozta, népegészségügyi szempontból kiemelkedő jelentőségű egyik megbetegedés, a krónikus obstruktív tüdőbetegség korábban elsősorban a negyven év feletti férfiaknál jelentkezett, mára egyre több a fiatal és a női beteg - hangsúlyozta Herjavecz Irén.

A dohányzással szoros kapcsolatot mutató másik betegség, a tüdőrák okozta halálozás tekintetében Magyarország még mindig világelső - mutatott rá Somfay Attila, a szakmai társaság főtitkára. A korszerű ellátásnak és kezelésnek köszönhetően a tüdőrákos betegek életminősége viszont sokat javulhat, ami elsősorban a korai felismerésnek köszönhető - közölte a Szegedi Tudományegyetem Tüdőgyógyászati Tanszékének vezetője, aki elsősorban a negyven év feletti dohányosoknak tanácsolja, hogy jelentkezzenek szűrésen.