Titkos al-Kaida dokumentumokhoz jutott az iraki kormány

2 perc

2006.06.16. 09:46

Az iraki nemzetbiztonsági tanácsadó szerint az al-Kaida iraki szárnya végnapjait éli – derült ki a terrorszervezettől elkobzott iratokból és számítógépeken tárolt adatokból.

Valóban feladták Irakot?
© AP
„Hiszünk benne, hogy közeleg az al-Kaida végnapja Irak területén” – jelentette ki Movaffaq al-Rabaie iraki nemzetbiztonsági tanácsadó egy bagdadi sajtókonferencián. „Ez egy remek nap Irak számára” –tette hozzá.

Al-Rabaie a nemzetközi haderők kivonását is szóba hozta, hangsúlyozva, hogy „azért is különösen szerencsés a helyi terror visszaszorításának időpontja, mert még idén jelentős számú nemzetközi haderő hagyja el Irakot, melyet jövőre további csapatok követnek.” Várhatóan az utolsó külföldi katona 2008 végén hagyja el az országot. „Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy mielőbb kivonuljanak a külföldi katonák, hiszen egyik nemzet egyetlen polgára sem szereti, ha idegen zsoldosok állomásoznak országában.”

Al-Rabaie azonban elsősorban az al-Kaidától megszerzett információkra koncentrált nyilatkozatában, amely „számos titkos adatot” tartalmaz. Ezeknek hála, az iraki kormány jó áttekintése van az iraki al-Kaida sejttel kapcsolatban.

A sajtókonferencián kiderült, hogy kormánykézre jutott számos flash drive, egy laptop, nyomtatott dokumentumok, melyek segítnek megmondani, hol vannak a szervezet gócpontjai, kik a vezetők, hol vannak fegyvereik, találkozóik és hogyan működik a rendszer.

Abu Muszab al-Zarkavi múlt heti halálát Al-Rabaie a terrorszervezet elleni küzdelem fordulópontjaként emlegette: „Meglepetésként érte őket a támadásunk, nem voltak felkészülve rá, hogy ilyen erővel támadunk” – mondta.

A biztonsági erők rajtaütése ellenére hét lelőtt holttestet találtak Bagdad szerte szerdán – írja a CNN. Az Amerika-ellenes radikális erők februári fellángolása óta naponta ölnek meg embereket az iraki fővárosban.

Eközben szerdán Irak 2004-es szuverenitása óta legnagyobb összehangolt tisztogatás indult az Egyesült Államok ellenes ellenállók erőinek letörésére. Az új iraki kormány első napján este kilenc és hajnali hat közt elrendelt kijárási tilalom alatt négy felkelőt sikerült is elfogni, akiket emberrablással gyanúsítanak miután kiszabadítottak nyolc általuk túszul ejtett embert.

Bush elnök eközben öt órás meglepetésszerű iraki villámlátogatása után egy washingtoni sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a 26 ezres iraki sereget és 23 ezer iraki katonát 7200 fős amerikai koalíciós csapat támogatja az akcióban.

„Ez az akció kemény fellépés az iraki fővárosban a biztonság és a törvények betartása érdekében, különösen ami a kritikus kerületeket illeti” – mondta Bush. „Egy üzenetem van ellenségeink számára, melyet újra és újra megismétlek: ne számítsanak rá, hogy azelőtt elhagyjuk az országot, hogy be ne fejeznénk missziónkat”.