Megkezdődtek Bush elnök bécsi tárgyalásai

2 perc

2006.06.21. 08:29

Az osztrák államfővel kezdett megbeszélést szerdán Bécsben George Bush amerikai elnök, aki az uniós-amerikai csúcstalálkozóra érkezett az osztrák fővárosba.

George Bush személyében 27 év óta most először látogatott amerikai elnök Bécsbe, ám a Heinz Fischer köztársasági elnökkel, majd a Wolfgang Schüssel kancellárral tartandó fél-fél órás találkozók nem a kétoldalú kapcsolatok, hanem az EU és az Egyesült Államok viszonyrendszerének a keretébe illeszkednek.

Az amerikai elnök 11 órakor kezdi meg tárgyalásait az EU vezető képviselőivel a rendkívül szigorú biztonsági intézkedésekkel védett Hofburgban. Az EU-Egyesült Államok csúcstalálkozón Bush Condoleezza Rice külügyminiszter társaságában tárgyal az uniót képviselő Wolfgang Schüssellel, az EU soros elnöki tisztét betöltő Ausztria kancellárjával, José Manuel Barrosóval, az EU bizottságának elnökével, Javier Solanával, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével, Benita Ferrero-Waldnerrel, az EU külkapcsolatokkal és szomszédsági kérdésekkel foglalkozó biztosával, valamint Ursula Plassnik osztrák külügyminiszterrel.

Uniós tájékoztatás szerint a találkozón négy fő kérdéskörben cserélnek véleményt. Mindenekelőtt a külpolitikai helyzetről - Irán, a Közel-Kelet és általában a demokrácia támogatása -; az energia problémaköréről, azaz az EU és az Egyesült Államok stratégiai partnerségéről; gazdasági és kereskedelmi kérdésekről, beleértve a dohai WTO-forduló irányelveinek érvényesítését, a nyitott beruházási rendszer fenntartását, a szellemi tulajdon nagyobb védelmét, az amerikai vízumrendszer könnyítését; valamint globális kihívásokról tárgyalnak.

Wolfgang Schüssel kancellár kedden este az ORF televíziónak adott nyilatkozatában megerősítette azt a brüsszeli bejelentését, hogy a csúcson fel fogja vetni Bushnak a guantánamói fogolytábor és a CIA titkos fogolyszállításainak az ügyét is. Az unió "anomáliának" minősítette már többször is a kubai amerikai támaszponton működtetett fogolytábor kérdését, és sürgette annak mielőbbi bezárását.

A csúcstalálkozó alkalmával megállapodásokat is aláírnak Bécsben. Az amerikai külügyminiszter, valamint Benita Ferrero-Waldner és Ursula Plassnik írja alá az EU és az Egyesült Államok közötti felsőoktatási és szakmai képzési együttműködés fejlesztését célzó megállapodást. Az EU részéről Günther Verheugen, az Európai Bizottság vállalkozás- és iparpolitikáért felelős alelnöke és Peter Mandelson kereskedelmi biztos, amerikai részről pedig Carlos Gutierrez kereskedelmi miniszter szignálja majd az EU és az Egyesült Államok stratégiai akciótervét a szellemi tulajdon védelméről, a termékhamasítások elleni küzdelemben érvényesítendő fokozottabb együttműködésről.

Bécsben több mint 900 újságíró akkreditáltatta magát a csúcstalálkozóra, amelynek befejeződésével sajtóértekezleten tájékoztatják a közvéleményt. Az amerikai elnök kulturális programon is részt vesz, majd az egyetemisták képviselőivel találkozik, felesége pedig a Szent István dómban (Stephansdom) és az Albertina múzeumban különprogramon vesz részt. A tervek szerint az amerikai elnök 19 óra körül indul tovább Bécsből Budapestre.