Díjazza az akadálymentes munkahelyeket a munkaügyi tárca

1 perc

2006.07.25. 13:05

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium az idén ismét díjat adományoz azoknak a munkáltatóknak, akik a legtöbbet tették a megváltozott munkaképességű, fogyatékkal élő emberek fizikailag és kommunikációs vonatkozásban is akadálymentes, jó légkörű munkahelyeinek kialakításáért, a pályázatok beadási határideje július vége.

A minisztérium internetes címén olvasható kiírás szerint pályázatot nyújthatnak be mikro- és kisvállalkozások, középvállalkozások, nagyvállalatok, költségvetési szervek, non-profit szervezetek, korábban kijelölt célszervezetek, 2006-tól kiemelt vagy feltételes tanúsítvánnyal rendelkező védett foglalkoztatók, szociális foglalkoztatók.
 
Az eredményhirdetésre a tervek szerint 2006 októberében kerül sor. A nyertesek oklevelet kapnak és tárgyi jutalomban részesülnek, nevüket nyilvánosságra hozzák.
 
A fődíjat elnyerő pályázó jogosult lesz "Az év Akadálymentes Munkahelye 2006" elnevezést és emblémát használni. A pályázatot először a múlt évben írták ki. Pályázhatnak a vállalatok, szervezetek, intézmények telephelyei is.

Az elbírálás során értékelik egyebek mellett a munkahely építészeti, belsőépítészeti és kommunikációs akadálymentességét, az akadálymentes megközelítést, parkolást, a bejárat, a közlekedés, a vizesblokk kialakítását, az étkezde, a büfé megközelíthetőségét, önálló használhatóságát, az olyan technikai, műszaki megoldásokat, amelyek segítik a teljes értékű munkavégzést.

Külön figyelmet kapnak az értékelésnél a munkaszervezési és rehabilitációs megoldások. Így például, hogy a foglalkoztatás érdekében milyen munkarendet, speciális egészségügyi és szociális szolgáltatásokat biztosítanak, milyen rehabilitációs célokat határoznak meg.

Értékelik azt is, hogy a munkáltató milyen juttatásokat, kedvezményeket ad a megváltozott munkaképességű, vagy fogyatékkal élő emberek foglalkoztatása érdekében. Például a munkába szállítás megszervezése, a munkaidő kedvezmények, természetbeni juttatások.

A pályázat is hozzá kíván járulni ahhoz, hogy a megváltozott munkaképességű, fogyatékkal élő emberek elsősorban ne elkülönült munkahelyeken dolgozzanak, hanem általános legyen részvételük a szokásos munkahelyeken, azokra a képességeikre építsen a munkáltató, amelyek egyenértékűek a többi munkavállaló képességeivel, ezáltal javítva esélyegyenlőségüket.