Hivatalosan is főpolgármester-jelölt lett Demszky és Tarlós
A benyújtott ajánlószelvények ellenőrzését követően főpolgármester-jelöltként nyilvántartásba vette Demszky Gábort és Tarlós Istvánt a Fővárosi Választási Bizottság pénteken - tájékoztatott Brutóczky László, a Fővárosi Választási Iroda (FVI) munkatársa.
Brutóczky László hangsúlyozta, hogy mind a két jelölt a nyilvántartásba vételhez szükséges ajánlószelvények több mint háromszorosát gyűjtötte össze. Budapesten mintegy másfél millió névjegyzékben szereplő választópolgár van és a főpolgármester-jelölt állításához 7035 érvényes ajánlószelvény szükséges.
A törvény szerint főpolgármester-jelölt az, akit a főváros választópolgárainak 0,5 százaléka jelöltnek ajánlott. FVI munkatársa hozzátette, hogy az elmúlt tizenhat évet tekintve nem kirívó az ajánlószelvények száma, sőt az érvénytelenségi arány is belefér a megszokott 10-15 százalékba.
Az MSZP és az SZDSZ vezetői június 23-án Balatonőszödön írtak alá a két párt budapesti együttműködéséről szóló megállapodást, amely rögzíti, hogy Demszky Gábor lesz a szocialisták és a szabad demokraták közös főpolgármester-jelöltje.
Új Budapest szerződés néven Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és Tarlós István főpolgármester-jelölt június 27-én írta alá a jelöltség feltételeit rögzítő megállapodást. A hivatalosan független jelöltként induló Tarlós Istvánnak több feltétele is volt: egyebek mellett, hogy nem lép be a pártba, illetve kormányoldalról és ellenzékből egyaránt jelöl majd főpolgármester-helyettest.
Az FVI munkatársa elmondta, hogy Katona Kálmán, az MDF, Zsinka László, a MIÉP, valamint Székely Péter, a Magyar Kommunista Munkáspárt főpolgármester-jelöltje egyelőre nem adta le az ajánlószelvényeit a választási irodában. A jelöltek nyilvántartásba vételének határideje szeptember 8-a.
A települési önkormányzati választáson választójoggal rendelkeznek a magyar és a többi uniós állampolgárok, illetve a bevándorlók, letelepedettek és menekültek. A szavazás feltétele minden esetben a magyarországi lakóhely, és az, hogy a választópolgár ne legyen megfosztva választójogától.
A megkötések között szerepel, hogy az uniós állampolgárok nem lehetnek jelöltek a polgármester- és főpolgármester-választáson, a bevándorlók, letelepedettek és menekültek pedig egyáltalán nem indulhatnak jelöltként. A voksolást a köztársasági elnök döntése alapján 2006. október 1-jén rendezik meg.