Felére csökkent az ittasan okozott balesetek száma Budapesten

2 perc

2006.08.22. 08:59

Csaknem a felére csökkent az ittasan okozott balesetek száma Budapesten az év első felében a tavalyi esztendő azonos időszakához képest, félév alatt senki sem halt meg ittas vezetés miatt a fővárosban – közölte kedden nyilvánosságra hozott összegzésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Összetört személyautó. Félév alatt 515 halott
© sxc.hu
„Csökkent az ittasan okozott balesetek száma. Az alkohol hatása alatt okozott balesetek száma régiós szinten Dél-Dunántúlon csökkent a legnagyobb mértékben, 14 százalékkal. A régiókon belül különösen szembetűnő a javulás Budapest esetében, ahol az ittasan okozott balesetek száma majdnem a felére csökkent és fél év alatt nem volt egyetlen egy halálos kimenetelű ittasan okozott baleset sem" – olvasható a KSH tájékoztatójában.

Az összegzés szerint az első félévben 4 százalékkal csökkent a közúti közlekedési balesetek száma az előző év azonos időszakához viszonyítva. A balesetekben kilenc százalékkal kevesebben vesztették életüket és öt százalékkal kevesebben sérültek meg súlyosan, mint tavaly. Az ittasan okozott balesetek száma kisebb mértékben, 2 százalékkal mérséklődött.

Az év első felében csaknem kilencezer személyi sérüléses közúti közlekedési baleset történt, ezek öt százaléka halállal végződött. A balesetek során több mint 12 ezren sérültek meg, közülük 515-en életüket vesztették és több mint 3500-an súlyosan megsérültek. A könnyen megsérültek száma meghaladta a 8400-at. Az elhunytak majdnem fele, a súlyosan sérültek mintegy 60 százaléka vétlen áldozat volt.

A balesetek száma a Közép-Dunántúlon, a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön nőtt, a legnagyobb mértékben az utóbbi térségben, mintegy nyolc százalékkal. A legjelentősebb csökkenés Észak-Magyarországon következett be, ez nagyrészt Heves megyének köszönhető, ahol 29 százalékkal kevesebb balesetet regisztráltak a bázisidőszakhoz képest. Az adott területen bejegyzett tízezer gépjárműre jutó balesetek száma az Észak-Alföldön volt a legmagasabb, itt 28 baleset történt, míg az országos átlag 25.

A közúti forgalomban a leggyakrabban a keresztező irányban haladó járművek ütköztek. A második leggyakoribb baleset a gyalogos elütés volt, száz esetből hat halállal végződött. Lakott területen kívül az úgynevezett egyjárműves balesettípus, ezen belül a megcsúszás, farolás, felborulás, pályaelhagyás volt a leggyakoribb. A legnagyobb mértékben, 35 százalékkal a vasúti és közúti jármű ütközésének gyakorisága csökkent.

A balesetek 65 százalékát személygépkocsik, 10 százalékát teherszállító járművek, 8-8 százalékát kerékpárosok és gyalogosok okozták. Túlnyomó többségük, 91 százalékuk a járművezetők hibájából történt, a leggyakrabban a sofőrök nem az útviszonyoknak megfelelően választották meg a sebességet. A tavalyi év első felének adataihoz viszonyítva a tehergépkocsik okozta balesetek száma nőtt a legnagyobb ütemben, hat százalékkal.

A balesetek 67 százaléka lakott területen belül történt. Az autópályákon közlekedők a balesetek mindössze két százalékát okozták. A gyorsforgalmi úthálózat ezen szakaszain megsérültek 31 százaléka külföldi állampolgár volt. Az autópályák közül a legtöbb baleset az M7-en történt – olvasható az összegzésben.