Gyurcsány furcsa viselkedéséről írnak az orosz lapok

1 perc

2006.09.19. 08:30

Moszkvai lapok Gyurcsány Ferenc furcsa viselkedéséről cikkeztek, amikor a miniszterelnök és Vlagyimir Putyin Szocsiban lezajlott találkozójáról számoltak be. Az orosz tévécsatornák tudósítottak az MTV-székház ostromáról és a kormány lemondásának követeléséről, megemlítve a szovjet hősi emlékmű meggyalázását is.

A Nyezaviszimaja Gazeta című elitlap, amely szerint Gyurcsány látható zavarban volt Szocsiban, a miniszterelnök viselkedését a magyar önkormányzati választást megelőző válsággal magyarázta, beszámolva a nagy vihart kavart hangfelvétel nyilvánosságra kerüléséről.

Gyurcsány aligha politikai támogatásért utazott Putyinhoz - jegyezte meg a Nyezaviszimaja Gazeta, amely két nyomós érvet is felhozott ezzel szemben. Mint emlékeztetett, Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök 2004-ben Putyin támogatását kereste, és „mindnyájan tudjuk, hogy ez hova (a narancsszínű forradalomhoz) vezetett. Másrészt annak az országnak a vezetője, amely 1956-ban elfojtotta a budapesti felkelést, aligha gyakorolhat jótékony befolyást a magyar választókra.”

Gyurcsány azonban erről nem beszélt Szocsiban, hanem „ragyogóan felmondta” Putyin koncepcióját az orosz és az európai energiavállalatok közötti részvénycserére - írta a moszkvai lap, amely „a jól elsajátított lecke miatti elégedettséget” vélte kiérezni a magyar miniszterelnök hangjából.

„Európának szüksége van az orosz energiahordozókra, Oroszországnak az európai fogyasztókra. Aki itt valamit nem ért, az előbb-utóbb rajtaveszít” - idézte Gyurcsányt a Kommerszant is. A független, Kreml-bíráló orosz lap szerint ezeket a szavakat nehéz másképp értelmezni, mint hogy a magyar miniszterelnök „hiábavalónak tartja azt az ellenállást, amelyet Európa még mindig tanúsítani igyekszik Oroszországgal szemben” az energiapolitikában.

Ezért a Kommerszant tudósítója, Andrej Kolesznyikov fejében egy pillanatra még az kérdés is felötlött, hogy Gyurcsány „talán csakugyan olyan egyszerű, precíz, technikás fickó, aki éppen ötven évvel a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása után csendben átadja országát a Gazprom megszálló erőinek stratégiai transzeurópai gáztárolóival és elosztóhálózatával együtt, hogy de facto (az orosz monopólium) egyik menedzserévé válhasson”.

De aztán Kolesznyikov rémlátomása eloszlott, amikor a magyar kormányfő azzal folytatta, hogy „meg akarjuk érteni Oroszországot”, de mint aki a nyelvére harapott, félbeszakította önmagát, és az újságírókat mosolyra fakasztva azt mondta: „erről jobb lesz a tárgyalásokon beszélni”.