Kriminológus: „Szakmai, etikai problémák a rendőrségnél”

1 perc

2006.10.25. 08:12

Az intézkedő rendőröknek gyakran nincs kontrolljuk a „legitim erőszak” fölött. Erre vall a tömegből kiemelt randalírozók értelmetlen verése, rugdosása – fejtette ki Finszter Géza, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa az InfoRádiónak.

© AP
A tömeggel való kommunikációnak az a lényege, - mutatott rá Finszter Géza az inforadio.hu munkatársának - hogy a rendőrség jelzi, a közbiztonságra veszélyes állapot alakult ki, és kénytelen fizikai erőszakot alkalmazni. Ekkor a hatóság nem differenciálhat, hogy a tömegben kinek milyen szándékai vannak, mi a célja. Lehetőséget kell adni mindenkinek, , hogy a tömegből eltávozzék, mielőtt a rendőrség könnygázt, vagy gumilövedéket bevet. Sőt, jogi büntetlenséget kell biztosítani a távozóknak.

A szakember szerint ellentétes szándékú tömegeket a lehető legnagyobb rendőri erők bevetésével el kell tudni választani egymástól. Ez lett volna érvényes a Fidesz nagygyűlés résztvevői, illetve a Deák téren- Madách téren randalírozó tüntetők elválasztásánál is. Több jogvédő szervezet felemelte szavát az ellen, hogy a rendőrség nem tudta külön tartani a két tömeget. 

Finszter szerint felháborító, hogy a tömegből kiemelt és leszerelt támadókat ezután a rendőrök tovább ütlegelték, rugdosták. Úgy véli, a rendelkezésre álló legitim erőszak fölött nincs igazán jó kontrollja az intézkedő rendőri erőknek. Ennek kiképzési, illetve szakmai hiányosságok, etikai problémák lehetnek az okai – mutatott rá a kriminológus A legitim erőszak nemcsak jogosultság, kötelesség, de szakmai adottság is, efölött kell tudni önkontrollt gyakorolni. Verekedni nem szabad rendőröknek, tette hozzá Finszter Géza.