Újabb uniós nyomás Magyarországra, Trump békekudarca – nemzetközi lapszemle

4 perc

2025.05.25. 08:46

2025.05.25. 08:46

Az uniónak nem tetszik a magyar ellehetetlenítési törvény, Trump több ponton is sebezehető, a német fegyverkezés pedig elgondolkodtató. Ezt írják a lapok.

Spiegel: A betiltástörvény ellen lépne fel az EB

Az Euróai Bizottság fokozza a Magyarországra gyakorolt nyomást, miután Orbán Viktor ki nem hagyna egyetlen alkalmat sem, amikor megalázhatja az EU-t – írja a Spiegel. A közösség azonban lassan elveszti a türelmét. Ezúttal a civil szervezetek számára előírt szabályok megszigorítása verte ki a biztosítékot.

Brüsszel közölte, hogy ha a magyar kormány keresztülviszi az ellehetetlenítési törvényt, azzal súlyosan megsérti az Unió elveit és jogát. Ez esetben a 27-ek végrehajtó testülete nem fog habozni, hogy megtegye a szükséges lépéseket.

Kritikusok azt vetik a Putyinnal igen jó barátságban lévő miniszterelnök szemére, hogy az eltelt 15 évben folyamatosan támadja a civil szférát és keményen korlátozza a polgárjogokat.

Washington Post: Totál kudarc Trump béketeremtése

David Ignatius úgy gondolja, hogy Trump kudarcot vallott Ukrajnában, mert a béke minden eddiginél távolabbinak tűnik. Úgyhogy az elnök ez ügyben próbálja ráhagyni a tárgyalásokat a két szemben álló félre. Ez azonban kb. olyan, mintha felszólítanák Dávidot, illetve Góliátot, hogy legyenek barátok – valójában azonban a még több halott biztos receptje. És ezért a katasztrófáért a politikus csakis saját magát okolhatja – mutat rá az újság biztonságpolitikai elemzője.

A Fehér Ház világosan érti persze, mekkora szenvedésekkel jár a háború, ám diplomáciája teljesen következetlen. Ajánlatokat tesz le, ám azokat nem viszi végig. Ukrajnára, az áldozatra gyakorol nyomást és nem Oroszországra, a támadóra.

A tárgyalóküldöttsége leginkább egy olyan éttermi konyhára emlékeztet, ahol sok a szakács, de nincs séf. A csapat mindig a legfőbb főnök utasításaira vár, de az ő álláspontja képes napokon belül 180 fokkal módosulni.

Putyin rossz helyzetben volt, de mesterien kihozta belőle, amit csak lehetett. Négy hónap alatt jottányit sem engedett. Egyfajta párbeszéd persze lesz, csak közben hullanak a rakéták Kijevre és megy tovább a Trump által gyűlölt vérfürdő.

Teljesen egyértelmű, hogy Oroszország addig nem szünteti be a harcokat, amíg nem éri el, amit akar. És ezt Amerika engedi. Ám ha nem váltja be fenyegetését, akkor ölbe tett kézzel nézi azt, ami elnöksége legsúlyosabb kudarca lehet.

New York Times: Trump sebezhető

Trump mérhetetlenül sebezhető, egyszerre három Achilles-sarka is van – mutat rá Nicholas Kristof, a kétszeres Pulitzer-díjas szemleíró. Szerinte az amerikai demokráciát úgy lehet a legjobban megvédeni, ha az elnök gyenge pontjait támadják:

1. Rendkívül korrupt. Elítélt bűnöző, aki a hivatalát arra használja fel, hogy példátlan módon meggazdagodjon. Ebben a tekintetben egyetlen elődje sem jön a közelébe sem. Hónapok alatt több mint 2 milliárd dollár folyt be cégeihez, egyik-másik vállalkozása riasztóan olyasmivel foglalkozik, amit befolyással űzött kereskedelemnek lehet minősíteni.

Családja kripto érmét adott ki, amiért az Emirátusok 2 milliárd dollárt perkált le. Az ifjabb Donald klubot alapított Washingtonbam, a beugró: 500 ezer dollár. De Szaúd-Arábia és Katar is beszáll Trump üzleti érdekeltségeibe.

2. A politikus pénzt vesz ki az emberek zsebéből, ezen túlmenően rengeteget árt a gazdaságnak. Az új vámok jó 30 éve a legnagyobb adóemeléssel érnek fel. Már közeleg a recesszió, a kamatok mennek felfelé, vagyis rengetegen búcsút inthetnek annak a vágyuknak, hogy önálló otthonuk lesz.

3. Trump lenézi a polgárokat és azt hiszi, hogy átverheti őket. Ugyanakkor bírálói egy sor hibát követnek el, ám még ennél is rosszabb, hogy ha bárki rokonszenvez az elnökkel, akkor azt a liberálisok hajlamosak rasszistának, bigottnak vagy fasisztának minősíteni. Mindig gusztustalan, ha tanult fejek alávaló közhelyekhez folyamodnak, miközben munkások millióiról van szó. Arról nem beszélve, hogy nehéz olyanok szavazatát elnyerni, akiket kiosztasz.  

Time: Történelmi német fegyverkezés

Németország történelmet ír azzal, hogy drámai fegyverkezésbe kezd. Így vélekedik Ian Bremmer, a washingtoni kockázatelemző, az Eurázsia Csoport alapító igazgatója. Az új kancellár meghirdette, hogy a Bundeswehr lesz a földrész legerősebb hagyományos hadserege, ami lélegzetelállító ígéret, hiszen ez a kérdés sokáig tabunak számított az újraegyesítés után.

Lehet, hogy még a sorkötelezettséget is visszaállítják, az ország pár éven belül szintet lép a katonai szereplők sorában. Ez pedig mérföldkövet jelent Európa biztonsága szempontjából. A NATO a jövő hónapban várhatóan előírja, hogy a tagállamoknak az eddigi 2 helyett 3,5%-ra kell növelniük katonai kiadásaik arányát, további 1,5%-ot pedig a védelmi infrastruktúra fejlesztésére kell fordítaniuk.

Ez jól jön Ukrajnának, amely ezek után remélheti, hogy az USA nem teljesen hagyja magára, ha javulnak a kapcsolatok az elnök és a kontinens között. De még inkább sikert jelenthet a politikus számára, aki évek óta szeretné tudni, miért kell az Egyesült Államoknak sok-sok katona és pénz árán még mindig védenie Európát – 80 évvel a világháború után.

Már elmúltak azok az idők, amikor Trumpot kisiklásnak lehetett tekinteni az egyébként kiszámítható amerikai geopolitikában. Immár világos: Putyin a NATO ellenálló képességét kívánja próbára tenni, ugyanakkor nem biztos, hogy Washington továbbra is szerepet akar vállalni az európai biztonság fenntartásában. Ezért történelmi az, amit Németország csinál.