Hibák, melyek hiteltelenné teszik önéletrajzodat
A jól megírt önéletrajz a kulcsa annak, hogy állásinterjúra hívjanak, amelyen aztán eldől, a kiszemelt vállalat téged tart-e a legalkalmasabbnak a meghirdetett poszt betöltésére. Nem mindegy tehát, hogy mit írsz önéletrajzodba, hogyan „adod el magad”. Íme néhány hiba, melyet érdemes elkerülnöd annak érdekében, hogy cv-d hiteles legyen!
A kézzel írt önéletrajz már kiment a divatból! © sxc.hu |
Természetes, ha úgy érzed, hogy kicsit föl kell turbóznod önéletrajzodat azért, hogy megfelelj leendő főnököd elvárásainak, ám nem mindegy, hogy ezt hogyan teszed. Ügyelj arra, hogy valótlanságot soha ne írj az önéletrajzodba, mert ha kiderül, hogy hazudtál, kellemetlen helyzetbe sodorhatod magad: nemcsak új munkahelyedről rúghatnak ki, hanem egy életre eláshatod magad a szakma képviselői előtt. Ahogy a rossz hír, úgy a megbízhatatlan, nagyotmondó munkaerő híre is eljut a vállalati munkaügyekért felelős vezetőkhöz!
Előző munkahelyeden recepciós vagy portás voltál? Akkor ne tüntesd föl magad személyzeti főnökként! Pincérként vagy felszolgálóként dolgoztál? Soha ne állítsd be magad egyéni vállalkozónak! Nem szégyen, ha pontosan, tárgyilagosan felsorolod, hogy milyen posztokat töltöttél be előző munkahelyeiden! Nem létező szakmai tapasztalataidat sem kell cifráznod, az önszorgalomból elvégzett tanfolyamok, amelyek semmilyen szállal nem kötődnek munkakörödhöz, olykor - ugyan jól mutatnak a cv-ben - teljesen feleslegesek, ugyanis azt a látszatot kelthetik, hogy érdeklődésed roppant széleskörű, és nincs határozott elképzelésed arról, hogyan alakítsd karrieredet.
Küszöböld ki az elgépeléseket és a helyesírási hibákat!
Saját magadról állítod ki a bizonyítványt, hogyha önéletrajzodat, melyet több vállalathoz is eljuttatsz, sorozatos elgépelések és helyesírási hibák tarkítják. Ezek ugyanis arról árulkodhatnak, hogy nem tulajdonítasz kellő jelentőséget egy-egy állásinterjúnak vagy az állásnak, amelyet megpályázol, annyit azonban mindenképpen sejtet, hogy nem figyelsz a részletekre.
Önéletrajz-íráskor ne hagyatkozz a hibajavító-programra! Többször is olvasd át cv-det, mielőtt elküldöd a kiszemelt céghez, nézd át, hogy a leírtak megfelelnek-e a formai, tartalmi követelményeknek, nem tartalmaznak-e helyesírási hibát, elütést. A figyelmetlenségek kiküszöbölésére jó módszer, hogyha megkéred egyik barátodat, családtagodat, hogy olvassa át cv-det: több szem valóban többet lát!
Kerüld a feltűnési viszketegséget!
Szép számmal akad olyan munkavállaló, aki azt hiszi, hogy kitűnhet a tömegből, ha figyelmen kívül hagyja az önéletrajz-írás szabályait, és eltér a hagyományos - elvárt - tartalmi és formai követelményektől. Ez a taktika azonban csak akkor működhet, hogyha kreatív területen tevékenykedő vállalatnál pályázol meg egy állást - például grafikusként vagy reklámszövegíróként -, ahol az eredetiség követelmény.
„Formabontó” törekvésed abban is megnyilvánulhat, ha szabályosan megírt önéletrajzodat és a kísérőlevelet színes papírra nyomtatod ki. Pasztell árnyalatú papírt választottál a harsány rózsaszín helyett? Cv-d minden bizonnyal így is felkelti az interjúztatók figyelmét, ez pedig inspirálóan hathat rád az állásinterjún.
Személyes dolgaidat tartsd meg magadnak!
Ne hidd, hogy személyes dolgaidat is közölnöd kell leendő fönököddel, mégpedig rögtön az elején, önéletrajzodban. Ügyelj arra, hogy csak azokat az információkat tüntesd fel a cv-ben, amelyek az állás betöltéséhez nélkülözhetetlenek, mert képzettségedről, szakmai tapasztalataidról, rátermettségedről árulkodnak.
Nem tartozik leendő munkaadódra például pártállásod, ahogy az sem, hogy mivel töltöd a szabadidődet vagy hogyan képzeled el az életedet. Az állásinterún, egy személyes beszélgetés során ezekre is kitérhetsz, ám önéletrajzodban fölösleges részletekbe bonyolódnod!