Ukrajna egyik fegyverszállítójának adja a Dunaferr hengerművét a kormány?
Alighanem az utolsó esélye az egykori Dunaferrnek, hogy legalább a hengerművét megveszi az egyik érdeklődő. A cseh jelentkező mögött a háborút vívó Ukrajna egyik komoly hadiipari beszállítója áll.
Elsőre senki sem gondolná, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétvégi prágai vizitje hatással lehet a másodszor is csődbe ment magyar Dunaferr túlélésére. A látogatás tétje az volt, hogy Ukrajna további hadieszközöket, például lőszereket kapjon Csehországtól is. A szállítások egyik potenciális résztvevője a legismertebb cseh hadiipari vállalat, a CSG, amelynek tulajdonosa Michal Strnad. A három évtizede, családi üzletként indult vállalkozást az édesapja, Jaroslav Strnad alapította. S az idősebb Strnad az, aki most alakítója lehet a Dunaferr sorsának mint a Dunaferr Steel Rolling a. s. névre keresztelt cseh társaság tulajdonosa. E vállalat ugyanis az egyik jelentkező a másodjára is tönkrement dunaújvárosi cég romjaiból kiemelt, adósságaitól megtisztított hengerműre. Letette a felszámoló felhívásában megszabott 1,2 millió eurós óvadékot, és vállalta a milliárdos környezeti kármentesítést.
Az eddig Dunarolling Kft. néven létező magyar vállalat másik kérője egy kínai állami vállalatcsoport, a Hangzhou CIEC Group, amelynek Szingapúrban, Hongkongban, az Egyesült Államokban, Brazíliában és Vietnámban is vannak csápjai. A kínaiak már a Dunaferr levitézlett tulajdonosa, az indiai–brit Liberty Steel regnálása idején képbe kerültek mint a 2027-re ígért zöldacélgyártáshoz szükséges elektromos berendezések szállítói és finanszírozói. Volna is abban logika, ha az Európában úttörőnek ígérkező projektet a saját, unión belüli, számukra barátságos államban lévő cégükben futtathatnák, amelyet a csőd miatt aprópénzért szerezhetnek meg.