Mennyibe kerül a talpalávaló?

3 perc

2006.11.27. 12:05

A megszokott kerámialapok és laminált parketták mellett ma már hatalmas márványlapokon, trópusifa-burkolatokon vagy akár parafán is járkálhatunk lakásunkon belül. Mennyibe kerül, ha új padlót álmodunk talpunk alá?

Ma már csak pénztárca kérdése, melyik helyiség padlóját mivel burkoljuk. Az anyagválasztáson ugyanakkor nagyon sok múlhat: a méregdrága felületet is könnyen tönkreteheti egy tűsarkú cipő, a csodaszép trópusifa-burkolatot pedig néhány csepp háztartási vegyszer is csúnyán elintézheti. Döntésünket befolyásolja, mennyire látszik meg az adott felületen a bútorok helye, de fontos lehet a tűzállóság és a csiszolhatóság, valamint az élettartam is.

Mi kerüljön a földre?
© dripnet.hu
A legkevesebb gond talán a hidegburkolatokkal (kerámialapok, márvány, porcelán, kő) van. Ezek a felületek esztétikusak, könnyen tisztíthatók, nem utolsósorban pedig tűzállóak. Éppen ezért ezek előszobába, fürdőszobába, konyhába, szobákba és teraszra egyaránt lerakhatóak. A hidegburkolatok tényleg hidegséget sugároznak, ami a mi klímánkon nem mindig előnyös. Egy hidegburkolatból fölrakott konyhapult vesebetegeknél például kifejezetten ellenjavallott – figyelmeztet Béli Edit lakberendező. Ettől eltekintve a hidegburkolatok nagyon praktikusak az előszobában, a kertkapcsolattal rendelkező helyiségekben, valamint higiéniai okokból a fürdőszobában és a konyhában.

A családi házak többségében a földszintre hidegburkolat kerül, mert a követ jóval könnyebb tisztántartani. Ehhez a megoldáshoz a legtöbb esetben hozzátartozik a padlófűtés is, amely mára nem csak hidegburkolatok kiváltsága; akár szőnyegpadló alatt is kiépíthető ilyen fűtés, persze a hagyományos megoldásnál valamivel drágábban. Az árak igen változatosak: barkácsáruházban esztétikai kihívásokkal küszködő darabokat 1500 forintos négyzetméteráron is beszerezhetünk, ám a legelegánsabb lakberendezési üzletekben kapható tartós, korszerű mintázatú lapok négyzetmétere 12-15 ezer forint – ha kerámiáról vagy greslapokról beszélünk. Márvány vagy gránit esetében utóbbi árszintről indulunk és 50-60 ezer forintos négyzetméterárnál állunk meg.

Divat és kompromisszum

A konyhát egyre gyakrabban a vele egy légtérben lévő étkező vagy nappali melegburkolatával – hajópadlóval, parkettával vagy laminált padlóval – burkolják, de gyakran a trópusi fák is megjelennek a helyiségben. Ezek nagyon mutatósak, ugyanakkor nagyon kényesek: ha ilyesmi mellett döntünk, oda kell figyelnünk a vegyszerekre. Bár a jól kezelt alapanyagok általában a vizet jól bírják, a konyhában és a fürdőszobában használt maró hatású anyagok könnyen kárt tehetnek mutatós felületükben.

A trópusi eleganciának persze ára van; már egy átlagos fából készült parkettának is 3-4 ezer forintba kerül négyzetmétere, a trópusiak négyzetméteréért pedig 6-8 ezer forintot is elkérnek. Mindehhez nyugodtan hozzászámolhatjuk a fa anyagköltségének dupláját munkadíjként, hiszen a ragasztóanyagok is igen drágák.

A parafa továbbgondolása (Oldaltörés)


Laminált padlóra a parkettánál lényegesen olcsóbban, akár ezer forintos négyzetméteráron is szert tehetünk a barkácsáruházak kínálatában; 7-8 milliméternél vékonyabb burkolatot ugyanakkor nem tanácsos választanunk. A laminált padló felülete a parkettával ellentétben nem csiszolható, ha tehát elkopik, muszáj kicserélni, míg egy tölgy- vagy bükkparketta csiszolással és lakkozással teljesen újjávarázsolható. Ennek ellenére a laminált padló igenis hódít: nem szárad össze, gyorsan lerakható, összességében pedig költségkímélőbb. A keménységre ebben az esetben is oda kell figyelni; a laminált padló általában sérülékeny, de vannak olyan megoldások, amelyekben a tűsarkú cipó és a bútortologatás sem tesz kárt.

Egyre divatosabb a paratölgy kérgéből készülő parafa padlóburkolat is, hiszen nagyon kellemes, hő és hangszigetelő járófelületet ad. Ma már lakkozott formában is beszerezhető, így a fürdőszobát és konyhát is burkolhatjuk vele; a lakkozott felület a hidegburkolatokhoz és a parkettához hasonlóan tisztítható és mosható. Bár a parafaburkolat nem csiszolható, léteznek olyan speciális kezelőanyagok, amelyek újjávarázsolják a felületet – magyarázza Béli Edit.

A kezelt felület kopásállósága magasabb, de a kezeletlen parafának is van előnye: rusztikusabb, mutatósabb. A padlóburkolatnak való parafát különböző vastagságokban és színekben szerezhetjük be, leggyakrabban egyszerű tekercsben. Vehetünk parafából készült „parkettát” és „hajópadlót” is, sőt olyan elemeket is, amelyek gyakorlatilag bármilyen kötésben lerakhatók. Ma intarziás parafa is beszerezhető. Az alapanyag egyetlen hátránya, hogy viszonylag drága: egy négyzetméternyi parafa járófelületre 4-6 ezer forinttól kezdődően tehetünk szert.

Különösen padlószőnyegeknél vagyunk hajlamosak kizárólag az esztétikumot szem előtt tartani, holott a nem megfelelően kiválasztott szőnyegpadló allergiát okozhat. Ma már a legtöbb gyártó odafigyel arra, hogy terméke antiallergén alapanyagból készüljön, mégis oda kell figyelni: ránézésre nem lehet megállapítani, hogy egy padlószőnyeg allergén-e vagy sem, a gyártó viszont rendszerint tanúsítványt is mellékel a termékhez. Léteznek olyan szőnyegek is, amelyek tűzállóak, azaz nem lobbannak lángra. Ez azonban nem zárja ki, hogy tartós hő hatására mérgező anyagokat bocsássanak ki magukból.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség