Kiássák a békepipát?

4 perc

2006.11.14. 22:00

Az önkormányzati választások győztesei a diadalittas első napok harcias lépéseit feledve egyre több helyen hajlanak valamiféle kiegyezésre a vesztes féllel.

Nem fenyegeti már a "fideszes diktatúra" réme az V. kerületi önkormányzatot - múlt csütörtökön sikerült megállapodni az ellenzékkel az új bizottsági struktúrában. Második nekifutásra egyezség született a helyhatósági tulajdonú cégek igazgatósági (it), illetve felügyelőbizottsági (fb) helyeiről is. Így az MSZP, illetve az SZDSZ képviselői bő egy hónap után bekapcsolódtak az október óta Rogán Antal fideszes polgármester vezette, jobboldali többségű képviselő-testület munkájába. Az októberben megválasztott új 24 tagú testület (amelyben négyfős többséget szerzett a jobboldal) által a múlt héten szentesített szervezeti és működési szabályzat szerint a nyolcfős bizottságokban 5:3 arányban képviselteti magát a jobb- és a baloldal, az ellenőrzési, a kulturális és a városfejlesztési bizottság elnökét pedig az MSZP és az SZDSZ adhatja. Mindemellett az ötfős fb-kben két jelöltet adhat a baloldal, s övék lett az összes fb-elnökhelyettesi poszt. Egyet kivéve: a 210 millió forintos jegyzett tőkéjű Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt. it-jébe és fb-jébe sem kerülhettek be a kerületi ellenzék képviselői, míg például a MIÉP jelöltje igen.

Mindez komoly előrelépésnek tűnik azok után, hogy a belvárosi képviselő-testület októberi alakuló ülésén minden helyre átmenetileg jobboldali bizottsági tagokat választottak. Azóta viszont több ponton is engedett a Fidesz, noha Rogán szerint ők a választási eredménynek megfelelő, "korrekt és jutányos" ajánlatot tettek elsőre is.

De nem csupán a bizottsági rendszer átalakítása miatt vizionált Pásztor Tibor MSZP-s frakcióvezető teljes belvárosi fideszes diktatúrát a jövőre. Még az alakuló ülésen menesztették a kerületi City Tv (egyébként pályázaton) választott ügyvezetőjét, és ismét felmondták az önkormányzat hivatalos lapjának szerződését is. A helyi média bevétele már a tavalyi belharcok idején is az egyik első lépése volt a jobboldalnak, amit most azért kezdhettek elölről, mert Gerendás József (Nyugdíjasok Pártja) átállásával rövid idő elteltével visszavette a baloldal a törékeny többségét az előző ciklus végén.

A kezdeti vehemencia ellenére a kerületi önkormányzatban nem látszik totális hatalomátvétel. A HVG tudomása szerint egyelőre senki sem kényszerült csomagolni az önkormányzati intézmények és cégek vezetői közül, s - eddig - két emberen kívül csak Steiner Pál volt szocialista polgármester közvetlen munkatársai távoztak. A több fórumon meghirdetett rogáni takarékosságnak némileg ellentmond, hogy az eddigi két (az utolsó fél évben három) alpolgármester helyett ezentúl négy lesz. Igaz, közülük csak Puskás András, eddigi fideszes frakcióvezető főállású, Jeneiné Rubovszky Csilla, Varga Sándorné és a korábbi jobboldali polgármester, Karsai Károly társadalmi megbízatású. Nem járnak azért ők sem rosszul: új - és anyagilag előnyös - megoldás, hogy a nem főállású alpolgármesterekből is lehetnek fb-tagok a cégeknél.

A legnagyobb változás az ellenzék jogosítványaiban lesz. A többség ugyanis elfogadta Puskás módosító javaslatát, amely szerint az interpellációk és kérdések csak a "rendes munka" - vagyis a nyílt, majd a zárt ülések napirendjei - után, záróaktusként következhetnek. A hozzászólások lehetősége pedig frakciónként öt percre csökkent.

Szintén a takarékosság jelszavával, de nagy egyetértésben vette át a szocialista Horváth Csabától a II. kerület vezetését a fideszes Láng Zsolt. Itt az eddigi tíz helyett nyolc bizottság működik, amelyek feltöltéséről a baloldal szerint is korrekt megállapodás született. A jövőben itt csupán egyetlen alpolgármester dolgozik majd, a fideszes Dankó Virág, akit az MSZP és az SZDSZ is megszavazott. A következő négy évben is a szocialista Molnár Gyula által vezetett XI. kerületi önkormányzatnál ugyanakkor teljes a patthelyzet. Itt 19-19 képviselője van a jobb- és a baloldalnak is; a megoldás kulcsa a két, ingatagnak tűnő MDF-es képviselő kezében lehet, velük azonban keddi lapzártánkig nem sikerült megállapodni. Így nem született megegyezés a bizottsági struktúráról és az alpolgármesterek személyéről sem.

Nyugalom van a kormánypártok által visszafoglalt Zuglóban is, bár szombaton nagytakarításba kezdett az új polgármester, Weinek Leonárd (SZDSZ). Egyik helyettesével és további két, kormánypárti képviselővel együtt szedte az avart és a szemetet a Városligetben, ha már az általa vezetett hivatalban aligha játszhatja el az új seprű szerepet. Meglehetősen bonyolult politikai erőtérben kell egyensúlyoznia. Formálisan az SZDSZ egyik legnagyobb választási sikerét könyvelhette ugyan el idén ősszel, hiszen olyan régi liberális erősséget hódított vissza, amelyet 1990-től 2002-ig megszakítás nélkül szabadelvű polgármester, Kutalikné Kardos Zsuzsanna vezetett, de aztán négy éve a koalíciós partnerek, megállapodás hiányában, úgy keresztbe verték egymást, hogy lehetővé tették a fideszes Rátonyi Gábor győzelmét. Az idén úgy győztek, hogy tulajdonképpen gyengültek a kormánypártok, az MSZP 14, az SZDSZ 5 képviselői helyet szerzett (eddig 16 és 6 helyük volt), ennek ellenére a polgármester most szilárdnak tűnő testületi többségre is támaszkodhat.

A Fidesz most nem jutott alpolgármesteri tisztséghez (miközben Rátonyi egyik helyettese, az MSZP-és Pelyva György, a kerület utolsó tanácselnöke volt). A "civilben" neves úszó- és vízilabdaedző Rátonyi expolgármester azonban megkapta a sportbizottság elnökségét, párttársa, Weinwurm Árpád pedig a pénzügyiét. A HVG kérdésére a korábbi polgármester azt mondta, a vezetői tiszteket arányosan elosztva valamivel több helyet is kaphattak volna, de a többi, hasonló felállású helyhatóságot nézve a zuglóinál pozitívabb példákat nem nagyon lát. Szerinte Zuglóban megmaradt az együttműködésre törekvő hangulat, s erre szükség is lesz a már megkezdett nagyberuházások, a Bosnyák térre megálmodott, mintegy 50 milliárd forintosra taksált új városközpont, az ugyanoda tervezett, 2-3 milliárdos sportcentrum, valamint a Rákosrendező pályaudvar ugyancsak tízmilliárdos nagyságrendű átépítésének sikeres befejezése érdekében.

FAHIDI GERGELY

PÁLMAI ERIKA